Otvoreno pismo naučnika Aleksandra Matkovića Rio Tintu i Ambasadi Nemačke 1Foto: Lična arhiva

Naučni saradnik pri Institutu ekonomskih nauka u Beogradu, Aleksandar Matković, koji je dobio brojne pretnje zbog teksta o litijumu objavljenog u Danasu, uputio je otvoreno pismo Rio Tintu i Nemačkoj Ambasadi.

Njegovu poruku prenosimo u celosti:

Poštovana Ekselencijo,

Obraćam Vam se kao građanin Republike Srbije. Kao što pretpostavljate, pišem Vam zvanično povodom pretnji smrću koje sam dobio, ne samo kao naučnik, već i kao građanin ove zemlje. Jedna od poruka koje sam dobio 15. avgusta ove godine, a koja je sadržavala pretnje, bila je napisana na nemačkom jeziku – ili prevedena na njega.

O sadržaju i celoj situaciji ne želim da trošim Vaše cenjeno vreme, jer znam da ste već upoznati sa tokom događaja. Ti događaji su trajali kratko, ali su odjeknuli daleko. Kao što znate, nisu jedini i u Republici Srbiji je došlo do eskalacije nasilja nad aktivistima, naučnicima i svakim ko svojim kritičkim glasom objektivno promatra situaciju u kojoj se nalazimo. U ovom trenutku je veoma važno da se ti glasovi čuju i da se održi civilizovan nivo javne debate.

Pišem Vam takođe kao neko ko je deo doktorata na temu političke ekonomije nacizma radio u Nemačkoj. Pišem Vam takođe kao neko ko ceni svoje kolege iz nauke u Nemačkoj i kao neko ko je određeni broj godina svog života proveo u toj zemlji, te imao čast da stekne prijateljstva koja se pamte ceo život i poznanstva sa mnogim ljudima iz profesionalnog i ličnog života koja se cene zauvek. Znam vrlo dobro i to ne samo iz naučnog rada, da je nacionalna netrpeljivost nešto što se lako stvori i brzo manipuliše, a teško prevazilazi.

Čini mi se da je jedna od ovih poruka koje sam dobio, uz prethodne poruke koje su pominjale Rio Tinto, bila namerno napisana tako da izazove upravo tu netrpeljivost ili da na sraman način nastupi u ime Nemačke države. Stoga, u ovom pismu želim da Vas pozovem da date svoj glas i da javno osudite ove pretnje, jer mi se čini da one stavljaju jednu kompaniju iznad svega, uključujući i Vašu državu, te na taj način štete i samoj Nemačkoj, povezujući je sa pretnjama i time dodatno pogoršavajući već osetljivu situaciju u srpskom društvu.

Upravo je zbog toga bitno dati potporu stvarima koje reafirmišu dobre odnose među zemljama. Poštujući Vaše vreme, to Vam pišem sada, jer znam da se situacija tek razvija, a vidim da se razvija i na međunarodnom planu, koji uključuje i medije van Srbije. Nad ovim nemam kontrolu i nadam se da moje pismo može doprineti blagovremenom smirivanju tenzija, te sam ga s tom namerom isključivo i napisao.

Takođe, dužnost mi je kao građaninu Republike Srbije, koji se u ovakvoj situaciji našao mimo svoje slobodne volje, da u ovom pismu zamolim i kompaniju u čije ime su mi više puta prećene smrću, da se i sama pridruži javnoj osudi upućenih pretnji. Jer, čini mi se da u ovoj situaciji, ova kompanija, koja se u porukama povezuje sa Nemačkom državom ili se barem tako ispostavlja u poslatim porukama, ipak ima krajnju i najveću odgovornost da pravovremeno reaguje.

Ne samo zbog toga što je jedna od poruka napisana na nemačkom jeziku i pominje „lidere revolta“ protiv Rio Tinta, nego i zato što se ime „Rio Tinto“ više puta pojavljivalo i to u više različitih poruka, pa čak i u onima koje su napisane na srpskom jeziku – ili prevedene na njega. Budući da su nedavni događaji vezani za tzv. „zelenu tranziciju“ u Evropi, dopuštanje da se ovakvi događaji povezuju sa njom na bilo koji način ima dodatnu težinu koja se ne tiče samo unutrašnjih pitanja Srbije nego ima i dodatan značaj jer potencijalno šalje jednu poruku i drugim zemljama Evropske Unije i ne ponajmanje, njene periferije. Zapravo upravo zbog toga bi se posle ovoga i trebalo zapitati kuda ide „zelena tranzicija“, a odgovor na to pitanje zavisi od svakog ko je uključen u nju.

Za kraj, ovo pišem ne samo zbog slučaja u koji sam lično uključen, već i zbog slučajeva upada u domove građana Republike Srbije i pretnji koje su dobijali drugi građani, jer sve ovo čini talas eskalacije čiji ishod je i dalje neizvestan. Štaviše, ukoliko ga ne osudimo, on potencijalno može otvoriti vrata daljoj eskalaciji, jer bi time bila poslata poruka da ni minimalne granice civilizovanog društva ne važe i da je u toj situaciji moguće sve ono što do sada u njemu nije bilo dozvoljeno.

S poštovanjem,
Dr Aleksandar Matković

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari