Pa čija je zemlja Srbija - privatnog SNS kartela ili građana? 1Foto: Danas/A. L.

Da je ekološki, ali i pravno, postupcima aktuelnih vlasti ugrožena cela Srbija, ponovo sam se uverio kada sam prisustvovao konferenciji za novinare u Novom Sadu, povodom otvaranja prve podzemne garaže „Banovina“.

Pored predstavnika Best IN parkinga iz Beča i njegovog manjinskog partnera Ino-Bačke (koji je rekao da je cena izgradnje jednog parking mesta bila preskupa – preko 55.000 evra), na konferenciji je govorio i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić.

Kada su ga novinari upitali da li je upoznat da je gorela i da li gori Novosadska deponija, on je odgovorio pitanjem – kakve informacije prisutni imaju o tome !?

Morao sam da doviknem: „Da , gorela je i gori!“ , a to što su okolinu deponije u proteklih 13 dana više puta gorela i što su je gasili radnici „Čistoće“ – gradonačelnik je morao znati, kao što je znao odgovoriti da deponije u Temerinu i Beočinu koje su gorele nisu u nadležnosti Grada.

Pa čija je zemlja Srbija - privatnog SNS kartela ili građana? 2
Foto: Privatna arhiva

Takođe, gradonačelnik se pokušao pokazati nenadležnim i neupućenim na pitanje o ispravnosti vode za piće u Novom Sadu.

Novinare koji su postavili to pitanje je pitao: da li su čitali saopštenja?

Čija saopštenja: JKP „Vodovod i kanalizacija“ ili Instituta za javno zdravlje Vojvodine?

Na osnovu ispitivanja Instituta za javno zdravlje Vojvodine, javnost je 20. avgusta obaveštena da je utvrđena neispravna voda u Gradskom vodovodu u Novom Sadu u kojoj su pronađeni nedozvoljeni valjkasti crvi – nematode, sa objašnjenjem da njihova količina trenutno nije opasna po zdravlje stanovništva.

Od 9. avgusta kada je to prvi put „otkriveno“ da je to problem na osnovu prepiske na vajber grupi ovog JKP-a., građani o tome nisu bili obaveštavani.

JKP „Vodovod i kanalizacija“ je, pre saopštenja Instituta, je tvrdila da to uopšte nije tačno. To tvrde i sada, ali bez ikakvog objašnjenja.

Istovremeno, odbornici opozicije 28. avgusta nisu uspeli da ovu temu stave na dnevni red izborne Gradske skupštine u Novom Sadu i da se izbore da za ovakvo stanje odgovaraju gradonačelnik i direktor JKP Lončar (pravnik-ekonomista, kao i sva tri člana Upravnog odbora ovog preduzeća), ali su podneli krivičnu prijavu javnom tužilaštvu u Novom Sadu.

Umesto da zbog svega iznetog, izađe pred građane i kaže im punu istinu ili podnese neopozivu ostavku, vladajuća koalicija je za novog gradonačelnika Novog Sada u četvorogodišnjem mandatu izabrala objektivno najodgovornijeg za ovo stanje – dosadašnjeg prvog čoveka Grada – Milana Đurića.

Sve se u vezi sa brigom o zdravlju i zdravoj životnoj sredini događa potpuno suprotno onome kako bi prema Ustavu i propisima trebalo da bude. Oni koji su imali integritet i stručno znanje da građanima Novog Sada i Vojvodine saopšte istinu o nematodama u vodovodu, kao što je to učinio Instituta za javno zdravlje Vojvodine na čijem čelu je od 2011.

Prof. Vladimir Petrović, ugledni epidemiolog, odlukom pokrajinske Vlade (predsednica Maja Gojković) smenjen je sa funkcije direktora.

Istovremeno je na tu funkciju postavljena Milena Tabaković – doktor stomatologije. Ništa ne vredi što je gradonačelnik Đurić na pitanje o ovoj smeni odgovorio da nije upoznat o tome jer je za institut nadležna Pokrajina i da je on ima odlične odnose sa Prof. Petrovićem.

To potvrđuje sumnju građana da se odluke o najvažnijim pitanjima Novog Sada ne donose u njegovim institucijama, nego 80 km dalje, a da u našem gradu u ovakvim situacijama ne deluju ni nadležne inspekcije koje su se morale oglasiti.

Nije, svakako, najvažnije što je imenovana kćer guvernerke NBS J.Tabaković nego što ima, prema svim informacijama iz medija, samo godinu i po dana iskustva u stomatologiji i više godina rada na administrativnim poslovima i na funkciji u Republičkoj filijali RZPIO u Novom Sadu.

Njeno prvo oglašavanje u javnosti je bilo da na zahtev o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja – odgovori da su podaci o analizama o ispravnosti vode u Novom Sadu – poslovna tajna.

Pa čija je zemlja Srbija, AP Vojvodina i Grad Novi Sad i ko je suveren u njoj – privatni SNS kartel ili građani? Zemlja Ustava i zakona ili svojeglavog gušenja svakog integriteta struke i profesije, te sakrivanja najbitnijih informacija za zdrav život stanovništva?

Da li se mi kao građani Novog Sada i AP Vojvodine uopšte išta pitamo o tome ko će i kako brinuti o javnom zdravlju?

Zbog svega toga smatramo da treba prihvatiti predlog NVO „Ekološka straža“ da se formira platforma svih ekoloških organizacija, ali i drugih iskreno zainteresovanih grupa i pojedinaca, za zajednički nastup i jedinstvenu metodologiju delovanja do ostvarenja postavljenih ciljeva, ali i za sprečavanje sprovođenja odluka koja nas ozbiljno mogu oštetiti, a nameće ih SNS politikantstvo.

To je svakako ukidanje nedemokratskih i nezakonitih odluka o kopanju litijuma u Jadru, ali i drugih odluka koji ugrožavaju zdravu i ispravnu, vodu, vazduh i zemlju širom Srbije.

Ta metodologija mora odmah da zaštiti one koji zbog svog ekološkog i mirnodopskog aktivizma trpe nezakonitu represiju i zloupotrebu policije i pravosuđa u političko-stranačke svrhe.

Neće se unapred praviti nikakvi spiskovi onih koji su se ogrešili o Ustav, zakone i ljudska prava i slobode, ali će se o tome voditi računa i svi za koje postoje osnovi sumnje i dokazi će u demokratskim uslovima biti izloženi redovnim sudskim postupcima i postupcima po osnovu Zakona o lustraciji.

Ponovo predlažem da se naredni veliki ekološki protest, pored Beograda, organizuje i u Novom Sadu i u drugim gradovima Republike Srbije.

Autor je bivši sudija, ekološki aktivista iz Novog Sada

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari