Pare ili zakon 1Foto: Luca Marziale / Danas

Da li je Beograd na vodi profitabilan projekat ili ne?

Da li je rano da se postavi to pitanje s obzirom da je gradnja još u toku? Da li će za 10 ili 15 godina, kada se završi projekat, biti možda kasno za to pitanje?

A možda je u stvari pravo pitanje, da li je to uopšte pravo pitanje?

Naime, Beograd na vodi je nakon dobiti od 35 miliona evra tokom 2018. i 2019. godine prošle godine iskazao gubitak od 2,8 miliona evra.

Pored toga i dve kompanije, tzv. SPV, BW Galerija i BW Kula su iskazale ukupan gubitak od 15 miliona evra, mada je to očekivano jer su se do sada gradile, i dok je tržni centar Galerija pušten u rad pre godinu dana, kula se i dalje gradi i tek treba da donose prihode.

Tako u Beogradu na vodi kažu da će im ove godine prihodi iznositi 140 miliona evra i da će dobit iznositi 25 miliona evra.

Kažu da u 2021. godini kompanija Beograd na vodi d.o.o. završava tri objekta sa preko 600 stambenih jedinica, a da je u toku gradnja devet zgrada sa više od 2.000 stanova.

U građevini postoji taj vremenski razmak između ulaganja u gradnju i prihode od prodaje, ali nije to glavna stvar.

U delu javnosti postoji sumnja da će se kada se radovi približe kraju, a novac počne da se gomila, na razne načine pokušati da se umanji profit kako bi se smanjila dividenda, pa sledstveno i 32 odsto koji bi trebalo da ode državi na ime vlasništva.

To nije nepoznata pojava u biznisu da kompanije naduvavaju troškove kako bi smanjile dobit, najpre da bi manje platile porez na dobit. Ovde pored poreza, motivacija može biti i isplata manjinskog partnera.

Čak i ako je taj partner država, a možda i tim pre, pošto je dobro dokumentovana pojava u svetu da pri sudaru privatnih i javnih interesa, stradaju javni.

Ipak, pitanje raspodele para je možda i sporedno pitanje. Prava pitanja su već postavljena odavno, ali bez valjanog odgovora. To su pitanja zašto je poklonjeno 100 hektara najboljeg zemljišta u centru?

Takođe je jedno od pitanja i zašto nije raspisan javni konkurs za izradu projekta i finansiranje?

Jedno od pitanja je i zašto je morao biti usvojen leks specijalis za Beograd na vodi, zašto ceo projekat nije sprovođen po urbanističkim i zakonskim propisima koji važe na svim drugim lokacijama u Srbiji?

Na kraju i pitanje svih pitanja je zašto je pravni poredak Srbije suspendovan u noći između 24. i 25. aprila 2016. godine kada su ljudi u fantomkama zarobljavali građane Srbije i kada policija nije htela da dođe u pomoć.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari