Već desetak dana preko 800.000 Francuza protestuje povodom reforme penzionog sistema, dok se istovremeno u Srbiji usvaja budžet za iduću godinu na štetu penzionera. Naime, plate se u javnom sektoru povećavaju od 8-15%, a penzije 5,2%.
Sada penzije beleže najniži iznos u poslednjoj deceniji u odnosu na prosečan lični dohodak. Jasno je da je uzrok ovome veliko smanjenje penzija 2014. godine i pored čvrstog obećanja predsednika SNS da to neće činiti. Kao opravdanje navedena je neophodnost fiskalne stabilizacije, uz zahvalnost penzionerima za očekivano razumevanje i podršku u režiji PUPS-a. Istovremeno dobio je saglasnost Fiskalnog saveta pod uslovom da izvrši reorganizaciju javnih preduzeća u cilju racionalnog poslovanja.
Ovo nije urađeno jer su do sada stari direktori ostali u statusu v. d. U međuvremenu, do prošle godine penzije su postepeno vraćane na stari nivo, prvo onima sa nižim penzijama, a potom i ostalima. Ovim su poremećeni odnosi iznosa penzija pre umanjenja, između penzionera ispod i iznad proseka, u korist ovih prvih.
Na ovaj način penzije su prešle u socijalnu kategoriju. Drugi problem je što Vladi ne pada na pamet da vrati umanjene penzija od 2014. do 2018, već računa na sporost Evropskog suda u Strazburu po tužbi Udruženja penzionera. Ako se uzme u obzir starost ove populacije, verovatno mnogi neće dočekati presudu.
Autor je arhitekta
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.