Godinama, a uskoro će napuniti 20 jubilarnih, kako upisnina za članstvo u Advokatskoj komori Beograda i za one koji su jednom već bili advokati, košta pet hiljada, odnosno četiri hiljade evra, što je potpuno nezakonita i neustavna odluka!
Čime se mnogim pravnicima sa stažom koji ne mogu ili ne žele da plate reket onemogućava pravo na rad.
Za te četiri hiljade evra AKB ne nudi ništa drugo osim da neko ko je iz struke ili je već bio advokat, zvanično bude primljen u AKB. Umesto da za taj iznos plati na primer: iznos jednogodišnjeg zakupa kancelarije i redovne dažbine AKB. Ovom odlukom se na nezakonit, neustavan i amoralan način sprečava ili onemogućava pravnicima koji su iz raznih razloga ostali bez zaposlenja par godina pre penzionisanja, a i ostalim kolegama i koleginicama da se bave advokatskim pozivom, što ranije nije bio slučaj, nego su svi plaćali po 500 DM odnosno 500 evra, mada ni to nije za mnoge zanemarljiv iznos.
Tom odlukom su poniženi mnogi pravnici jer su u poodmaklim godinama života i rada postali socijalni slučajevi, prinuđeni da se bave svim i svačim, pošto nisu u mogućnosti da učestvuju u prepunjavanju kase AKB, za razliku od drugih koji pristaju da plate reket od 4.000 evra, jer to sebi mogu da priušte.
I devedesetih godina na sednicama skupštine AKB u sali zgrade opštine Stari grad, glavni sporovi su se vodili između dobrostojećih advokata i članova Upravnog odbora sa jedne strane i onih sa skromnijim primanjima, kojih je, a i danas je tako, znatno više od imućnih. AKB očito ni ovih godina ne vodi računa o većini svojih kolega, izuzev što im je maksimalno otežala da se uopšte bave advokatskim pozivom. Ima se utisak kao da je AKB privatna kompanija koja dobro zarađuje od svog članstva-akcionara sa godišnjim prihodom od nekoliko desetina do nekoliko stotina hiljada evra od novoupisanih advokata po tarifi od po 4.000 evra per capita, a da od te zarade najveći broj akcionara nema nikakve vajde izuzev uplaćenog prava da se bavi advokatskim pozivom.
Vrlo je verovatno da nemilosrdna borba za vlast u AKB leži u njenoj kasici prasici, pa ne bi čudilo da u buduće „vlasnici“ AKB diskreciono odluče da povećaju iznos upisnine na recimo 8.000 evra. Ili će visinu tarife procenjivati od slučaja do slučaja.
U vreme četvoromesečnih protesta neke advokatske kancelarije su zatvorene usled nemanja priliva novca od strane klijenata, s obzirom da nisu imale rezervne fondove da uplaćuju zakup kancelarija i obaveze prema Komori. Tad im iz fonda od skupih upisnina nije pružena materijalna pomoć. Suparnici u borbi za vlast u AKB će reći da je kapitalizam surov: jaki opstaju, slabi nestaju. No njih upisnina svakako nije koštala nezakonitih i neustavnih 4000 evrića!
Toliko o borbi doajena advokature za principe, pravdu i etičnost u Advokatskoj komori Beograd.
Autor je pravnik
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.