U prisustvu kolega i prijatelja juče je položen je venac na spomen obeležje obijenim šabačkim novinarima: Zoranu Amidžiću, uredniku dopisništva RTS, snimatelju Bori Petroviću, toncu Dejanu Milićeviću i uredniku u Radio Šapcu Sretenu Iliću.
Oni su ubijeni devetog oktobra 1991. godine kada su izveštavali o aktivnostima Drinske divizije.
Po rečima Radenka Perića, novinara koji je izveštavao sa ovog terena i koji je vest o ubistvu prosledio vojnim vlastima, RTS i porodicama , oni su presretnuti na jednoj krivini kada su se vraćali iz Petrinje.
Automobil „golf 2“, sa BG tablicama, su zaustavila petorica hrvatskih vojnika, a nakon što im je Amidžić pokazao novinarsku legitimaciju kada je izašao iz automobila oni su otvorili vatru, i na mestu ubili Petrovića i Milićeviću.
Amidžić je ubijen metkom u potiljak, dok je Ilić uspeo da se iskrade iz automobila, ali je kasnije podlegao od zadobijenih rana na putu u bolnicu. Ukupno je ispaljeno više od 200 metaka.
Oni su bili bez pratnje izviđača iz Drinske divizije, što se praktikovalo prilikom izveštavanja sa ratišta.
Nakon osam dana od ubistva u „Slobodnom tjedniku“ iz Zagreba pojavili su se spisi iz Amdžićeve torbe gde su bila imena juniora „Metaloplastike“, a kako je hrvatska strana tvrdila radilo se o „četnicima“.
Međutim, u svemu ovome, iako se radilo o zločinu, nisu preduzeti odgovarajući koraci državnih organa Srbije da se vinovnici kazne i pokrene istraga. niti je pokrenuta istraga.
Pre pet godina na inicijativu Tanje Mijailović, urednice RTS dopisništva u Šapcu, ulica u kojoj se nalazi zgrada „Glasa Podrinja“, a nekada i Radio i TV Šapca, kao i dopisništva RTS, ponela je imena stradalih novinara.
Spomen obeležje poklonili su Mira i Slobodan Pavlović, koji su izgradili most preko Drine kod Badovinaca, i gde se ovo obeležje nalazilo.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.