Političko lutanje Lutovca 1Foto: FoNet/ Aleksandar Levajkovic

I pored beskrajne strpljivosti i uvažavanja svakog kolege iz DS-a, retki su momenti i potezi zbog kojih sam se, u prethodne dve i po godine, osećao ponosnim članom DS-a i bezrezervno podržao političke aktivnosti bivšeg predsednika DS Zorana Lutovca.

Prosto rečeno, on nema harizmu, nema nastup, nije hrabar, nije aktuelan, ne zrači, ne motiviše, ne deli vrednosti DS.

Konkretno, podržao sam i potpuno stao iza Inicijative za Ujedinjenje DS sa SDS i Zajedno za Srbiju, koje se uzgred do današnjih dana nije dogodilo.

Bio sam na gotovo svim protestima i mestima gde se zahtevao prostor za političko delovanje, ravnopravnost političkih aktera, zastupljenost opozije u medijima.

Ne pamtim nijedno njegovo obraćanje, nijednu političku poruku, nijedan predlog za konkretnu akciju.

Zahvaljujući njegovom političkom „lutanju“, DS, već dugo, nema politički rejting.

Ipak, potpuno podržavam izjavu Lutovca da ne može „Vučićeva ministarka“ da odlučuje čija je ta stranka (misli na DS), kada komentariše zahtev Branislava Lečića da bude registrovan kao zakonski zastupnik DS-a, koji je upućen Ministarstvu za državnu upravu na čijem je čelu ministarka Marija Obradović. Nastavljajući Lutovac kaže:

„DS je stranka njenih članova. Ne može Vučićeva ministarka da odlučuje čiji je DS. Mi radimo na jačanju stranke i razgovaramo sa građanima, ne čekamo ministarku da se javi i potvrdi ono što već znaju svi članovi DS-a, ali i partneri demokrata u Srbiji i inostranstvu.“

U pravu je Lutovac.

Konačno da se u potpunosti složim sa njegovim mišljenjem.

Tačno je.

Neće Vučićeva ministarka odlučivati čiji je DS.

To su već odlučili članovi DS-a na neposrednim unutarstranačkim izborima.

Njih preko 2.800 je glasalo i odlučilo da se zahvali Lutovcu na nemanju rezultata i da poverenje ukažu Branislavu Lečiću i timu koji je on predložio, da u narednom mandatu vodi stranku.

Inače, podsećanja radi, izbor Zorana Lutovca na mesto predsednika DS svojevremeno je podržalo oko 680 delegata Izborne skupštine DS-a, dakle gotovo pet puta manje ljudi u odnosu na Branislava Lečića.

Resorno ministarstvo, koje je inače u registar upisalo i Zorana Lutovca i Dragana Šutanovca i Pajtića i Đilasa (bivše predsednike DS) ne odlučuje ko je predsednik stranke, već proverava da li su sprovedene izborne radnje i aktivnosti u skladu sa Statutom i ostalim aktima stranke i konstatuje da je u sklaudu sa sprovedenim procedurama stranka izabrala novog predsednika.

Ako Lutovac misli da resorno nadležno ministarstvo treba da utvrđuje činjenice vezano za izbore u DS-u, proverava uplaćene članarine, rezultate glasanja, tok i odluke Izborne Skupštine DS-a, on ne poznaje delokrug rada i ingerencije Ministarstva.

O tim pitanjima, vezano za utvrđivanje činjenica, bave se nadležni sudovi, ukoliko do sudskog postupka uopšte i dođe.

Dakle, očekujem da Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, u skladu sa svojim nadležnostima, čim pre konstatuje promene na čelu DS-a i omogući nastavak političkog života, najveće i najznačajnije opozicione stranke u Srbiji.

Sve suprotno ovakvoj odluci bilo bi neprimereno i nedemokratski, a sa primarnim ciljem onemogućavanja političkog delovanja i borbe za demokratsku i evropsku Srbiju.

Autor je bivši ministar, član DS

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari