Koalicija udruženja izbjeglica (KUI) potpisala je 11. januara ove godine Sporazum o saradnji sa Srpskom naprednom strankom, s ciljem da doprinese da se poslije izbora formira nova vlada koja će voditi politiku u interesu svih građana, među kojima su u značajnom broju izbjegla i prognana lica i građani oštećeni u svojim imovinskim i drugim pravima u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Sloveniji.

Nakon toga su vlast i nekoliko izbjegličkih udruženja, koji su bliski vlasti, na neargumentovan i neistinit način kritikovali našu odluku da potpišemo pomenuti Sporazum.

Posebno želim istaći da je Sporazum o saradnji nastao kao rezultat višegodišnjeg neuspjeha da uspostavimo dijalog sa predsjednikom Tadićem i aktuelnom Vladom Srbije o pronalaženju pravičnog i trajnog rješenja naših problema. Glavni razlog odbijanja dijaloga, po našem mišljenju, jeste činjenica da Tadić i Vlada vode politiku lažnog pomirenja prema bivšim jugoslavenskim republikama, preko leđa stotina hiljada izbjeglih i prognanih lica i velikog broja drugih oštećenih građana Srbije. Tome u prilog idu slijedeće činjenice:

Prvo – tokom poslednje dvije godine KUI je uputila 11 službenih dopisa predsjedniku Borisu Tadiću i četiri dopisa premijeru Mirku Cvetkoviću, s molbom da prime našu delegaciju i da se aktivno uključe u pronalaženje pravičnog i trajnog rješenja naših problema. Predsjednik Tadić i premijer Cvetković su uporno odbijali da nas prime na razgovor.

Drugo, predsjednik Tadić i Vlada su odbili da podrže Peticiju izbjeglih i prognanih Srba iz Hrvatske, koju je potpisalo 70.000 oštećenih građana i kojom se samo traži povratak naše oduzete imovine i stečenih prava, isti standardi u suđenjima za ratne zločine i konačno rješavanje pitanja nestalih lica.

Treće, Koalicija udruženja izbjeglica uputila je februara 2011. godine svim šefovima poslaničkih grupa u Skupštini Srbije dopis s molbom da podrže naš prijedlog o usvajanju Rezolucije o poštovanju ljudskih prava izbjeglih i prognanih lica i drugih oštećenih građana. Dosada je jedino šef Poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić podržao naš prijedlog o usvajanju Rezolucije. S druge strane, šef poslaničke grupe za evropsku Srbiju Nada Kolundžija, kao i šefovi ostalih poslaničkih grupa su, barem dosad, odbijali da prime našu delegaciju i razgovaraju o navedenoj inicijativi.

Četvrto, Dragoljub Mićunović, predsjednik parlamentarnog Odbora za inostrane poslove, odbio je da sazove otvorenu sjednicu Odbora povodom konferencije ministara spoljnih poslova Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore koja je održana 07. novembra 2011. godine u Beogradu na temu izbjeglištva. Koalicija udruženja izbjeglica je tražila da se, prije ministarskog sastanka, otvori javna rasprava o prijedlogu Zajedničke deklaracije o rješavanju problema izbjeglištva. Zahtjevali smo da se ta deklaracija dopuni stavom prema kojem se četiri države obavezuju da će otvoriti dijalog i postići dogovor o povratku oduzete imovine i stečenih prava oštećenim građanima na temelju Aneksa G Bečkog sporazuma o sukcesiji. Naš prijedlog o dopuni Deklaracije Vlada nije prihvatila. Potpisanim dokumentom poslana je poruka javnosti da postoje samo socijalno ugrožene porodice koje će se rješavati sredstvima prikupljenim na donatorskoj konferenciji u narednih 5-7 godina. Takođe, usvojena Zajednička deklaracija je u interesu Hrvatske, a nikako u interesu izbjeglih i prognanih Srba jer se istom šalje poruka da se naši imovinski i brojni drugi problemi riješeni.

Peto, predsjednik i Vlada su odbili da podrže naš prijedlog da se pri Vladi Srbije osnuje Fond za pružanje pomoći izbjeglim, prognanim i raseljenim licima. Takođe, vlast Grada Beograda je odbila da osnuje istoimeni Fond na gradskom nivou.

Navedene činjenice najbolje govore o maćehinskom odnosu vlasti prema stotinama hiljada izbjeglih i prognanih Srba i drugih oštećenih građana u bivšim jugoslovenskim republikama i stvarnim razlozima zbog čega je KUI donijela odluku o potpisivanju Sporazuma o saradnji sa SNS.

S druge strane, SNS je Sporazumom o saradnji s Koalicijom udruženja izbjeglica dala punu podršku Peticiji izbjeglih i prognanih Srba iz Hrvatske, poštovanju ljudskih prava izbjeglih i prognanih lica iz BiH i Slovenije, usvajanju Rezolucije o poštovanju ljudskih prava izbjeglih i prognanih lica i drugih oštećenih građana u Skupštini Srbije i osnivanju Fonda za pružanje pomoći izbjeglim, prognanim i raseljenim licima na državnom nivou i nivou Grada Beograda. Skupštine ostalih gradova i opština izdvojiće u svojim budžetima dio sredstava na posebnu stavku. Dio sredstava iz Fonda Vlade Srbije, Fonda grada Beograda i posebnih stavki ostalih gradova i opština biće usmjeren na pružanje pomoći drugim ugroženim građanima u lokalnoj zajednici.

Vjerujemo da će nova vlada prema bivšim jugoslovenskim republikama voditi politiku čistih računa, koja će biti zasnovana na temeljnim evropskim vrijednostima o to su dosljedno poštovanje ljudskih prava i vladavina prava. Samo takva politika može dovesti do prijateljskih odnosa i pomirenja među narodima na području bivše Jugoslavije.

Takođe, važno je naglasiti da Koalicija udruženja izbjeglica nije kolektivni član Srpske napredne stranke, niti sam ja kao njen predsjednik član bilo koje političke stranke. Sporazum o saradnji je zasnovan na partnerskoj osnovi i ne utiče na samostalnost potpisnika i njihov pravni status.

Autor je predsjednik Koalicije udruženja izbjeglica

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari