Početkom juna dogodiće se izvanredno okupljanje u Zemunu grupe potomaka dvadesetsedmorice srpskih dečaka koji su sticali obrazovanje u školi Džordž Heriot u Edinburgu tokom Prvog svetskog rata.
Njihova iskustva u Edinburgu uticala su umnogome na naš život. U starosti, tokom 1970-ih, preživeli bivši đaci okupljali su se u Beogradu da proslave praznik škole – „Junski dan“. U junu prošle godine njihovi potomci okupili su se da obeleže taj dan baš kao što su to činili njihovi očevi i dede. Ovog juna pridružiće im se mala delegacija iz Edinburga, uključujući Gemu Hej, predstavnicu škole.
Veza dečaka, kao i veza njihovih potomaka i stare škole, ostaje nepoljuljana, iako je prošao čitav vek od njihovog dolaska. Ta povezanost nadilazi politiku, živo dočaravajući kako omogućavanje izbeglicama da se školuju i budu na sigurnom nema samo privremeni uticaj, već utiče i na buduće generacije.
Škola Džordž Heriot je neizmerno ponosna na dostignuća „Srpskih Heriotera“ i neguje tu povezanost, što je došlo do izražaja i nedavno. Stotinu godina od dolaska prve grupe od deset srpskih izbeglica, u avgustu 1916, škola je primila troje dece iz Sirije, na osnovu „Stipendije Dulkanović“, nazvane po najdugovečnijem „Srpskom Herioteru“, doktoru Dimitriju Dulkanoviću, koji je sahranjen sa svojom starom školskom kravatom, a umro je 1995, kao 95-godišnjak.
Autorka je istoričarka iz Edinburga
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.