Nikola Samardžić SPS je pre sedamnaest godina pobedila na prvim višestranačkim izborima sa sloganom „S nama nema neizvesnosti“. Zatim je krenula u ratnu agresiju, pljačku i društvenu dezintegraciju. Za sve to vreme, Srbija je iščekivala svoga Godoa, koji je poprimao različite oblike.
Nikola Samardžić SPS je pre sedamnaest godina pobedila na prvim višestranačkim izborima sa sloganom „S nama nema neizvesnosti“. Zatim je krenula u ratnu agresiju, pljačku i društvenu dezintegraciju. Za sve to vreme, Srbija je iščekivala svoga Godoa, koji je poprimao različite oblike. Nastavila je da čeka i pošto je iščekivanje obesmislila preuzevši, u jednom trenutku, uzde sudbine u svoje ruke.
Pod pritiskom svojih otuđenih, nanovo ostrvljenih elita, obična, svakodnevna Srbija, prezaposlena i iscrpljena, ponovo čeka Godoa. Svakoga jutra naši vredni sugrađani zabrinuto jure za poslom, zaradom i povoljnijim mestom u društvu, ispraćeni krvožednim pokličima, koji su ih oterali na počinak. Na obične, male ljude navalio je i pritisak tranzicije koja se takođe otegla u beskraj, sa svojim bolnim metastazama. I kao da njena maligna dejstva nisu dovoljna, naročito u odlaganju svršetka jednog davno propalog sistema, poslednju veliku pljačku ponovo prate nasilja koja nisu uvek spontana. Odlazak Kosova postaje izgovor nove autoritarne i pljačkaške politike, koja dugoročno srozava našu kulturu u celini. Na režiju potresne tuče u Goraždevcu ukazao je komandant UNMIK-a Joakim Riker. Na ovoj strani, još jednom se otvara pitanje da li svaku privatizaciju koja se povezuje s kompanijom Delta, uključujući prodor u profesionalni sport, slučajno prate hapšenja kojima se krše ljudska prava, od prisustva fotoreportera i objavljivanja snimaka, do neljudski dugog trajanja pritvora? Da li su, među ostalim uhapšenicima, Goran Kljajević i Rade Terzić, nekad na vrhu pravosuđa demokratske Srbije, političke žrtve premijera, manipulacija zbog kojih nije smeo da svedoči u Specijalnom sudu, i stvarne stečajne mafije, okupljene oko vrha vlasti? Da li se pokušaj ubistva policajca, dok ga instrumentalizovane psihopate probadaju užarenim bakljama, odigrao u istovetnom sadržaju kao i sumnjiva privatizacija C marketa?
Jednom oslobođeno, političko nasilje ne prepoznaje granice. Iza uglađene maske najmoćnije srpske kompanije stoji ista energija haosa, primitivizma i destrukcije iz kojih je potekla ona sama. Da li su istinite glasine da upravo njena potpredsednica diktira otrovne i sramne sadržaje koji, u provladinoj štampi, smišljeno i sistematski kontaminiraju naš javni i politički život? Sastavljajući liste za odstrel svih koji nisu spremni da stanu u red za milost i milostinju pojedinca koji se kvalifikovao za isključivog budućeg vlasnika Srbije. Koji takođe preti. Pridružujući se, u projekciji opšteg nasilja, ministru Samardžiću, savetniku Simiću i vladici Artemiju.
Odgovori kasne, poput Godoa. Premijer kao da ponavlja da je Kosovo jedini posao, jedina zarada i jedina perspektiva. Dr Vojislav Koštunica nije zabrinut zbog sunovrata Srbije, na evropsko dno, u domenu ekonomskih i medijskih sloboda, korupcije, obrazovanja, zdravstvene nege.
Ovde je čekanje obično povratak u prošlost. Pre sedamnaest godina srpske elite zaratile su protiv jugoslovenskog društva. Nacionalni karakter obračuna na koje su pozivale bio je onaj isti prazan okvir u koji danas premijer, svojom kosovskom patetikom, smešta pritiske na neistomišljenike, na uporno bespomoćnu srednju klasu, i nastojanja da Srbija postane uređeno i pristojno evropsko društvo. O patologiji zvanične politike svedoči upravo divljanje razularene gomile u Aranđelovcu, koja pripada vladajućoj koaliciji. Ali o Svetlani Lukić i Svetlani Vuković isti oblik mišljenja neguje i ovdašnje „nacionalno odgovorno“ građanstvo, između slavskih prasećih glava i sitnih kolača, kao i talog bedne, propale Topole, prve prestonice moderne Srbije. I dok elite popisuju srpsko društvo u tovare novog topovskog mesa, kao na vinovnike korupcije, toga podmuklog društvenog zla, Transparentnost Srbija ukazuje i na obične građane, pre svega javne službenike. Deo analize te organizacije odnosi se, u prevodu, na lekare, medicinske sestre, policajce, nastavnike, administraciju. Na običnu, vrednu Srbiju svaljuje se i odgovornost da donosi procene. Napominje se kako građani Srbije sumnjiče i „privredu i privatni sektor (!), zatim obrazovanje, medije, nevladine organizacije, vojsku, poreske organe i službe za izdavanje dozvola“. Tako je i Međunarodni dan borbe protiv korupcije prošao kao cinkarenje onih koji su suočeni s besparicom, nekad i bedom, i nedostatkom bilo kakve perspektive, dok svako čeka svoga Godoa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.