Zbog povećane sadržine aflatoksina inspekcija u Crnoj Gori uništila je 728 litara jogurta Niške mlekare. Takođe, iz Crne Gore je vraćeno i više od 20 tona mlečnih proizvoda Mlekari Leskovac, jer je u njima utvrđeno prisustvo raznih štetnih sastojaka.


Problem sa jogurtom Niške mlekare nastao je zbog granice dozvoljene količine aflatoksina u mlečnim proizvodima koja u Srbiji iznosi 0,25 a u Crnoj Gori 0,05 mikrograma po kilogramu. S obzirom da je poznato kakvi se kriterijumi kada je reč o količini aflatoksina u mlečnim proizvodima primenjuju u Crnoj Gori postavlja se logično pitanje zašto je uopšte jogurt iz Niške mlekare upućen na tržište te zemlje. Sasvim je logično bilo za pretpostaviti da će doći do inspekcijske kontrole robe uvezene iz Srbije te da će u tom slučaju poslovni aranžman propasti zbog neusaglašenosti propisa Srbije i Crne Gore kada je reč o dozvoljenoj količini aflatoksina u mlečnim proizvodima.

Sasvim je jasno da se radi o grubom previdu nadležnih u Niškoj mlekari zbog čega je sporni jogurt uništen, ali i njihovih kolega u Mlekari Leskovac, koji su na crnogorsko tržište dostavili neispravne namirnice koje su zbog toga zatim vraćene u Srbiju. Ovakvi propusti su loši ne samo za poslovanje tih preduzeća već i za celokupnu izvozničku orijentaciju srpske prehrambene industrije koja zbog ovakvih, ali i sličnih gafova, može dospeti na „crnu listu“ ne samo zemalja Evropske unije već i država u regionu. Reč je o veoma delikatnom i važnom pitanju kojim treba da se pozabave i nadležni u Srbiji.

S obzirom da postoji razlika u dozvoljenoj količini aflatoksina u Srbiji i zemljama Evropske unije, kao i onih poput Crne Gore, koje su poput razvijenih evropskih zemalja odredile strože kriterijume po tom pitanju, država bi naše proizvođače mlečnih proizvoda trebalo da upućuje na ona tržišta na kojima je količina aflatoksina u mleku i mlečnim prerađevinama usklađena sa srpskim standardima. Takođe i sami proizvođači bi trebalo da vode računa o standardima zemalja u koje izvoze svoju robu kako se ubuduće ovakvi grubi propusti više ne bi događali. S druge strane, država bi trebala da poradi na tome da se ukoliko je to moguće količina aflatoksina u mleku smanji, odnosno ujednači sa evropskim standardima, što bi trajno otklonilo probleme sa kojima se srpski proizvođači mleka i mlečnih proizvoda suočavaju prilikom izvoza na strana tržišta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari