"Praznik demokratije": Sav besmisao glasanja na severu Kosova 1foto: Vojin Radovanović/Danas

Glasanje za smenu gradonačelnika na severu Kosova je apsolutna negacija bilo kakvog demokratskog izbornog procesa, i to ne samo zbog bojkota Srba.

U četiri, većinski srpske opštine građani su mogli da izađu na glasanje koje su sami tražili, i da tako smene nelegitimne gradonačelnike. Ali proces koji bi trebalo da dovede do kakvog takvog smirivanja tenzija, povratkom Srba u institucije nakon vanrednih izbora, od početka je sabotiran – od strane Prištine.

Od zakukuljenog Administrativnog upustva, preko spekulacije da bi Ustavni sud mogao da ga obori, pa sve do neažuriranog biračkog spiska i biračkih mesta na tajnim lokacijama, Priština na sve načine je pokušavala da obesmisli ovaj proces.

"Praznik demokratije": Sav besmisao glasanja na severu Kosova 2
foto: Printscreen

Računica je jasna – međunarodna zajednica traži ostavke gradonačelnika izabranih na izborima bojktovanih od strane Srba, Kurti kaže mi to ne možemo da tražimo od njih, nije demorkatski (zvuči poznato?), evo dugačak proces kojim se može doći do opoziva.

Na bojkot je pozvala Srpska lista, koja je ranije najavila bezuslovni izlazak na izbore, uz nekoliko argumenata, pre svih zbog snimanja izbornog procesa nadzornim kamerama.

Nejasno je ko će i kako koristiti te snimke kasnije, nejasno i zašto se oni u ovom vrlo političkom procesu na prečac ubacuju kad nepoverenje prema kosovskim institucijama ne da je na niskom nivou, nego uopšte ni ne postoji.

I zato izborni proces izgleda bizarno – biračka mesta bez birača na kojima su glasali jedino članovi biračkih odbora. Dva su najupečatljivija momenta koja pokazuju potpuni besmisao ovog glasanja – improvizovano biračko mesto u podrumu tržnog centra u Bošnjačkoj mahali na kome nije glasao niko i kontejner u selu Velika Jabuka, Zubin Potok, na sred skretanja, u kome je u momentu kada sam ga obilazio bio samo jedan birač.

https://www.danas.rs/vesti/politika/reporter-danasa-na-glasackom-mestu-u-bosnjackoj-mahali-mozda-neko-i-dodje/

Posebno se izdavaja pitanje biračkih mesta bez adresa. U selima u Zubinom Potoku glasanje se održavalo u „javnim objektima“, a u selu u Leposaviću u „privatnom objektu“ – tačan adresa nije naznačena sve do otvaranja biračkih mesta.

Šta dalje? Proces koji je od početka mrtvorođenče će proći, a kriza će ostati. Bojkot iako je opravdan, politički je motivisan, i treba ga posmatrati u svetlu ulaska Kosova u Savet Evrope. Kriza se može rešiti ostavkama gradonačelnika i raspisivanjem novih izbora, ali volje za tako nešto trenutno ne postoji ni na jednoj strani.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari