Mora li se još 50 dinara baciti u bunar zvani Medijski javni servis Srbije? 1Foto: Beta/AMIR HAMZAGIĆ

Odbor za kulturu i informisanje u Skupštini Srbije usvojio je predlog izmene Zakona o naplati takse za javni servis koji predviđa povećanje televizijske pretplate za tričavih 50 dinara.

Razlog ovakve odluke odbora je, kako je navedeno, namera da se obezbede uslovi za neometani rad medijskog javnog servisa.

Jer ako RTS bude primao više para od građana, kojima prema nekim demokratskim principima i treba da služi, on će biti nezavistan od državnog budžeta i neće morati više da igra kako vlast svira.

Tako bi to bilo u idealnom svetu, ali ovde se sa RTS-om ništa neće promeniti pa sve i da je pretplata 1.500 dinara i da je bez izuzetka plaćaju svi građani.

Vučić je davno uvideo moć medija uzeo ih pod svoje i nema šanse da će sada javni servis ispustiti iz ruku.

Tako da ovo povećanje pretplate svi zajedno možemo da okačimo mačku o rep.

Možemo to da protumačimo i kao još jedno izbijanje para iz džepa narodu. To je još 50 dinara bačeno u bunar koji se zove „televizija u kandžama vlasti“.

Pojedini predstavnici opozicije su se sa pravom pobunili zbog ovog povećanja, a neki su predlagali i ukidanje pretplate.

Uostalom, proteklih godina je i bilo priče o ukidanju pretplate, i to su političari na vlasti plasirali kao neku uslugu koju čine narodu.

Međutim, pretplata treba da postoji, to je neminovno. Tako je najbolje obezbediti nezavisnost nekog medija, ali, opet kažem u idealnom svetu.

Građani treba da plaćaju pretplatu samo onda kada je objektivnost medija zagarantovana i kada i laik može da proceni da javni servis neporecivo radi u interesu građana.

Mora li se još 50 dinara baciti u bunar zvani Medijski javni servis Srbije? 2
Foto: Danas/Radneko Topalović

Najbolje bi bilo kada bi građani sami donirali novac medijima kojima veruju, dakle da im plaćaju neku vrstu pretplate.

Onda ne bi bilo one priče Đilasovi, tajkunski, Vučićevi mediji, već bi mediji bili narodski, onakvi kakvi su oduvek trebali da budu.

Da raščistimo, nezavisni i potpuno objektivni mediji ne postoje, to je samo ideal kome treba težiti, a RTS ne samo da ne teži tom idealu već i beži od njega, što bi naš narod reko „ko đavo od krsta“.

Ali, opet mislim da pretplata treba da postoji iako se njome finansira RTS koji nije u službi građana već vlasti – jer kad pretplata postoji onda imamo pravo da kažemo RTS-u: „Mi vas plaćamo, radite svoj posao kako treba“.

Ako se ukine pretplata, šta onda da kažemo?

To što nam sudovi i razne ostale institucije ne rade posao kako treba, ne znači da treba da ih ukinemo i prestemo da plaćamo porez. Zar ne?

Sad, povećanje za tih 50 dinara jeste na neki način pljačka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari