Pre više godina, tokom druženja, moj kolega se prisetio sledeće crtice iz detinjstva. U njegovom selu u susedstvu živela je jedna porodica, sa osmoro muške dece, sve „jedno drugom do uveta“.
Dečaci su imali okruglaste glave, beličasto-plave obrve i istu takvu kosu. Družili su se međusobno i ni sa kim drugim. Pošto su uvek bili ošišani „na nulu“, pričao mi je on, moji seljani su ih, kao i njihovog oca i tri neoženjena strica, u međusobnoj komunikaciji, zvali „šutalji“.
Zato što su podsećali na ovniće bez rogova, ali i zato što su kao prčeviti jarčići uvek „jurišali“ na svakoga ko bi im se isprečio. E, smejao se on, od tih „šutalja“, niko nije mogao ništa da sazna. Valjda su ih tako u kući učili.
Naiđe, tako, čovek pored nekog od spomenutih dečaka i pita ga – čiji si ti mali? I bez obzira o kome se „šutalju“ radi, taj upilji svoje oči na radoznalca i kao iz topa odgovori – a čiji si ti? Na pitanje koliko godina imaš, uvek su odgovarali – a koliko godina imaš ti, itd. A i njihovi stariji su se slično ponašali.
Davno sam, zajedno sa familijom, napustio selo, završio je moj kolega, inače univerzitetski profesor, pa nisam bio u prilici da neposredno pratim šta se dalje dešavalo sa „šutaljima“, ali mi je poznanik iz zavičaja ispričao da su veoma loše prošli u životu.
Ovu pričicu rešio sam da podelim sa čitaocima Danasa, jer odavno primećujem da je seme „šutaljskog“ načina komunikacije našlo plodno tlo na domaćoj političkoj sceni, i da iz godine u godinu, kao korov, potiskuje normalan i bogougodan politički dijalog između političara, a posebno između predstavnika vlasti i opozicije.
I da broj „političkih šutalja“ eksponencijalno raste u poslednjih 15 godina. Danas kada vi pitate političara iz vlasti – objasnite zašto ne vraćate otete penzije, on će vam odgovoriti zajedljivo piljeći u vas – a zašto vlasti koje su bile pre nas nisu vratile imovinu koju su otele u vreme DOS-a?
Ili – zašto je korupcija u Srbiji tako velika, pa se po međunarodnim procenama nalazimo u samom vrhu svetskih rang listi, pitani će agresivno piljeći u vas odgovoriti – a zašto su dosovci onoliko krali pa ih je Agencija za borbu protiv korupcije onako teško i dokumentovano optuživala?
Ili na pitanje – zašto EU sada proglašava stanje u Srbiji za hibridnu demokratiju, predstavnik vlasti će vam besno, piljeći u vaše oči, odgovoriti – pa dosovci su instalisali hibridnu demokratiju!
Sličan „šutaljski“ odgovor ćete dobiti i na svako pitanje koje je u vezi sa inflacijom, prekomernim zaduživanjem države, kriminalizacijom društva, krahom pravnog i izbornog sistema, izveštavanjem medija, visinom penzija, platama lekara i nastavnika, Kosovom i Metohijom, kopanjem litijuma, itd.
Pitanje je sada da li će naše „političke šutalje“ zadesiti sudbina slična onoj koju su doživeli oni sa početka ovog teksta?
Autor je član Akademije inženjerskih nauka Srbije
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.