Pridružujem se Apelu za odbranu SPC u Crnoj Gori

Pravni nonsensi iritirajućeg crnogorskog zakona

Ostavite komentar


  1. Ajmo sada da se oglasi Vida Škero i on se već dve decenije folira kao sudija od integriteta. Udri po Crnoj Gori, to je u trendu.

  2. Jos jedno veliko razocarenje. Naslutila sam jos kad je iznosio stavove u vezi sa Kosovom, a sad sam se definitivno razocarala iako g-din Ivosevic pokusava da svoj Apel za odbranu SPC u CG pokusavava da zaodene u pravnicko ruho. Uzalud. Iz njega progovara srpski nacionalista koji se tesko miri. sa nezavisnoscu CG i svega ostalog sto uz to ide.

    1. Au Mirka, pa šta mislite zašto je bio sudija „ustavnog suda“ (proveren kadar) „članova biblioeke“. A u jednoj emisiji na TV, pre puno godina smo imali priliku da saznamo da sudija Ivošević veruje u „onostrano“. Sad imate bolju sliku o kadrovima „naših“ institucija. Sve je to stasalo na paravnom fakultetu u Beogradu, kad god se pomene pravni fakultet trebalo bi da ide pesma Pink Floida „poslednja cigla u zidu“ (sa samim spotom koji je prati).

    2. Baš tako kako kažete. Čim je došla na red „Srpska Sparta“ i „Oslobođenje srpskog mora“, Đilas, Tadić, Jeremić, Vučić i Dačić progovorili istim jezikom mržnje.

  3. Evo ga jedan normalan. Ali ne! U ovoj zemlji normalni su dosadni, ako se ne pljuje SPC onda to nije to, pa eto i odziv komentara -0
    Mora taj komentator da bude potkačen nečim. Da je frustriran, traumiran, gnevan, zavidljiv ili šta već ne. Da mu mišljenje bude usklađeno sa platnim spiskom na kom je- neko bi rekao, profesionalan.

  4. Uz veliko poštovanje Ivoševiću, zaključak je izveo iz netačnih i nepotpunih činjenica. Činjenice su pogrešne i o nastanku SPC i o srpskoj crkvi i o Mitropoliji crnogorsko-primorskoj. Dovoljno je pročitati o tome u Wikipedia i to u srpskom izdanju. Ne slažem se ni da se imovina Mitropolije kao samostalne crkve (a pogotovu crnogorsko-primorske koja je kao samostalna osnovana nakon prestanka Pećke patrijaršije i takva bila sve do 1918. godine, dakle skoro 2 veka, kada se posle opiranja pridružila Pećkoj patrijaršiji, te kako se onda može knjižitii na SPC kao udruženju samostalnih mitropolija.

    1. “ … dovoljno je procitati o tome u Wikipedia…“ – hahahahahhahaaa – Goja, burazere, ti stvarno patis od iluzija.

    2. Smešno je kad se za ovako ozbiljne stvari pozivate na Wikipediu. Ali dobro, ako je Wikipedia za vas zakon da vidimo šta tamo zaista piše. Kao prvo, piše da je pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori 1219 osnovao Sveti Sava, da je nosila naziv Zetska episkopija i da je bila deo SPC (Pećke arhiepiskopije). Dalje piše da je u vreme Cara Dušana 1346 godine Pećka arhiepiskopija uzdignuta na nivo patrijaršije a iste godine Zetska episkopija kao njen deo na nivo Zetske mitropolije. Iz ovoga je jasno da je pravoslavna crkva u Crnoj gori kao Mitropolija ne postoji od ukidanja Pećke patrijaršije 1766 već od 1346 godine (420 godina ranije) i to ne kao samostalna već kao deo SPC. Mitropolija crnogorsko-primorska jeste bila samostalna ali u periodu 1463-1557 kada je ukinuta Pećka patrijaršija, zatim se ponovo vratila pod njenu duhovnu vlast 1557 kada je Pećka patrijaršija bila obnovljena, da bi ponovo bila samostalna nakon drugog ukidanja Pećke patrijaršije 1766, da bi se konačno ponovo vratila pod duhovnu vlast SPC, ovog puta kao Srpske patrijaršije 1920. godine i tu ostala do današnjih dana. Sve to piše u Wikipedii na koju se pozivate. Takođe piše da je Sinod samostalne Mitropolije crnogorsko-primorske kojim je predsedavao mitropolit Mitrofan ban decembra 1918 godine doneo odluku o prisajedinjenju te Mitropolije SPC, da je isti mitropolit predsedavao 1919 godine sastanku svih episkopa na kome je doneta odluka o ujedinjenju i da je tada upravo on (dotadašnji mitropolit samostalne Mitropolije crnogorsko-primorske Mitrofan Ban) izabran za predsednika Središnjeg arhijerejskog sabora SPC, najvišeg organa u crkvi. Toliko o opiranju ujedinjenju sa SPC. Sve ovo ste mogli, da ste hteli, i sami da pročitate na Wikipedii kad se već pozivate na nju, ali je očigledno da vas istina ne zanima i da pamtite samo ono što vam odgovara.

  5. Neverovata bezobrazluk osvedočenog manipulatora i „demokratskog“ diktatora Đukanovića koji iz ničega proizvodi konstantnu krizu i baca kosku oko koje se svi glože ima očigledno po komentarima priličan broj pristalica u Srbiji.
    Ljudi bez ikakve vere,srama i stida dobijaju prostor da pljuju po sebi i svima nama.
    Puna podrška Srpskoj pravoslavnoj crkvi u borbi za očuvanje svetinja.

  6. Dakle, po Vama g-dine Ivosevicu, drzava nema pravo da se mesa u svoj posao, odnosno nema pravo da utvrdi da li je svojina stecena na zakonom predvidjen nacin ili ne ? E, pa s obzirom da ste bili sudija Vrhovnog suda Srbije, nije ni cudo da je pravosudje danas u Srbiji u ovakvom stanju !!!

    1. @Immobiliare- Kum III

      Bio bi red da drzava Crna Gora utvrdi kako je stecena svojina Mila Djukanovica i njegove familije kao i bliskih mu saradnika. Za pocetak odakle Milu ti satovi na ruci i sa kojim parama su placeni.

  7. Teško će to ići jer su pripreme počele blagovremeno i sprovedene krajnje brižljivo:
    1. Tako je u periodu od 1986 do 2000 godine pravljen katastar nepokretnosti u koji su uknjižene i nepkretnosti SPC ali ne s namerom da se u tu oblast uredi već s namerom da se stvori kakav-takav razlog za osporavanje prava na sticanje tih nepokretnosti održajem;
    2. Tako je uvedena i obaveza registracije crkava u režimu dozvole, za slučaj da se za neku nepokretnost ipak ispostavi da je stečena regularno;
    3. Tako je uvedena i zabrana registarcije SPC pod njenim imenom, čime je ista faktički zabranjena, da bi za potrebe neke tranzitne crve mogli da joj se uzmu i vernici;
    4. Tako je uvedena i obaveza pribavljanja saglasanosti na imenovanje crkvenih starešina, zlu ne trebalo;
    5. Tako je uveden i silogizam po kojem iz činjenice da u današnjoj Crnoj Gori većinu pravoslavaca čine crnogorci sa velikim početnim slovom sledi zaključak da njihovi preci nikada nisu bili Srbi itd;
    6. Tako je uveden i aksiom po kojem su kulturni spomenici državna svojina;
    7. Tako je legalizovan i oksimoren “zakon o slobodi”;
    8. Tako je konačno i ustavom zajamčene sloboda veroispovesti i uverenje, u nedostatku regularne crnogorske crkve, zakonom o slobodi pretvorena u obavezu ispovedanja velikocrnogorske ideologije ne samo pravoslavnog nego i katoličkokog i muslimanakog življa.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 25. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Ana Ćurčin, muzičarka

Danas predstavlja pokušaj objektivnosti i relavantnosti prema nekakvoj istini koja bi trebalo da bude jedna vodilja kada je žurnalistika u pitanju.