Prihvatiti Vučićevu ponudu, uz malecki uslov 1Foto FoNet Marko Dragoslavić

Nema sumnje da se Aleksanadar Vučić preigrao u proceni, da je – uprkos onog što se dešava u Srbiji poslednjih meseci – i dalje neprikosnoveni vođa Srbije. E sad, to što poslednja dva, dva i po meseca smrknuto gleda mase mladosti i probuđenih građana po ulicama i trgovima Srbije koji ga ne slave, ipak ga straši.

Kad se tome dodaju izveštaji istraživanja javnog mnenja koji govore da se raspoloženje građana prema njemu i njegovoj vlasti radikalno smanjuje, kad njemu mrska nevladina organiacija CRTA iziđe sa po njega alarmantnim podacima poverenja građana u njega i njegovu vlast, eto razloga za paniku.

Uprkos danonoćnog rada propagandne i huligansko kapuljačke batinaške mašinerije, zadovoljavajućih rezultata za njega nema. Studentarija – doskoro mu se činila nesuvisla zombi masa nezainteresovana za ono što se događa oko nje – naglo se probudila i njega posredno posredno markirala kao oca koruptivnog propadanja Srbije.

Sve je pokušao i pokušava da ako baš ne može da uguši, onda da bar marginalizuje studentsku pobunu koju masovno podržavaju građani. Ništa od pokušanog ne daje za njega zadovoljavajuće rezultate.

Verovatno mu je neko od kriznih savetnika predložio da zaigra va bank, kocarsku igru na sve ili ništa. Da poverenje građana u njega proveri na nacionalnom ’savetodavnom referendumu’. Dakako u postojećim medijskim uslovima – temelju Vučićeve svevlasti i njegovog obogotvorenja kod manipulisanih masa – u kojima bi veliki broj građana kao i na izborima donosio odluke na bazi medijskih laži i propagande.

Polazeći od verovatno savetničke procene, Vučić je – patetično kako uvek nastupa kad želi da zblane neupućene mase – jel’da velikodušno ponudio opoziciji predlog da ’savetodavni referendum’ u Narodnoj skupštini podrže sa 67 glasova, pa da se – uz glasove njegove parlamentarne većine – u postojećim medijskim i drugim manupulativnim uslovima proveri hoće li ga građani na čelu Srbije, ili ne.

Sad je potez na političkoj opoziciji. Koliko god delovalo apsurdno, to je neočekivani poklon Vučića opoziciji. Najpre jer je znak njegove panike i igranja na poslednju manipulativnu kartu.

Opozicija predlog treba oberučke da prihvati, ali uz jedan mali, malecki uslov. Da sa Vučićem pre svega sedne i dogovori nekoliko jednostavnih stvari, da bi njegov predlog ’savetodavnog referenduma’ podržala i izašla na referendum.
Šta su malecki uslovi opozicije?

Prvi je da se odmah pristupi izboru novog REM-a (Regulatorno telo za elektronske medije) sa paritetnom zastupljenosti članova koje kandiduju vlast i opozicija.

Drugi je da sve nacionalne frekfrencije za elektronske medije budu ravnopravno podeljene medijima koji podržavaju Vučića i njegov režim i profesionalnim medijima (koje režim naziva ’tajkunskim’, Šolakovim). Nakon tako približno izjednačenih medijskih uslova, pristati na savetodavni referendum koji ne može da se organizuje dok ne prođe najmanje šest meseci od dana početka medijskog emitovanja na usaglašenim nacionalnim frekfrencijama. Onda kom opanci, kom obojci.

Sa tako ponuđenim minimalnim uslovima opozicije – koje Vučić neće prihvatiti ni za živu glavu, jer je svestan da bez masovne manipulacije masama pada sa vlasti – opozicija će Vučića isterati na čistinu, na koj se više ni sa čime ne može maskirati.

Ako Vučić ipak prihvati minimalni zahtev opozicije ispod kojeg se na bilo kakav referendum (i sledeće izbore bilo kojeg nivoa) neće ići, onda znači da je Vučićev predlog iskren. Ako minimalni uslov opozicije odbije, znači da Vučić još jednom pokušava lakovernom građanstvu da proda rog za sveću (ima i druga inačica).

Autor je kolumnista portala Autonomija

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari