Privatizacija vodovoda je opasna

Ostavite komentar


  1. Ovaj clanak otvara oci citaocu. Bilo bi zanimljivo cuti da li i kako se neoliberalni ekonomisti i analiticari, ali i opozicione partije, odnose prema ovom problemu: Boarov, Brkic, Lakicevic, PSG, DS …

  2. Nasi vodovodi su vec prodati samo mi to jos ne znamo. Ja tipujem francusku Veoliju. I pazite, nece prvo veliki vodovodi biti privatizovani. Krenuce se sa nekim manjim, kao probnim balonom, gde ce Veolija da investira saku dolara u rekonstrukciju. Zatim sledi kampanja i ispiranje mozga, a onda i kupovina velikih vodovoda. Koliko ce se nasi politicari ucepiti? Pa…dovoljno. 🙂

  3. Isto se može reći i za privatizaciju toplana. Privatnog vlasnika interesuje samo kako da poveća profit i nije ga briga da li će se neko smrzavati ili ne. Znam slučaj u Rumuniji, gde je u jednom gradu veličine, npr. Valjeva, prodata toplana. Posle godinu dana, vlasnik je jednostavno zatvorio toplanu i napusti grad. A za stanovništvo, baš ga briga. Ne može se sve prepustiti tržištu. Neke osnovne stvari (voda, grejanje, obrazovanje, zdravstvo) moraju dobrim delom ostati pod kontrolom države.

  4. opasna je jedino za partijske kadrove koji su u tim JKP udomljeni i koji tamo žive i ne rade. Ova JKP mogu ostati u vlasnišvu države jedino pod uslovom da oteraju 50 % neradnika i partijaša a ostane da radi kvalifikova radna snaga.

  5. Upozorenje je sasvim na mestu. Međutim, pretereno je pojednostavljenje navesti da je glavni problem naših javnih preduzeće za vodosnabdevanje njihov status partijskog vlasništva. Komunalna preduzeća se večito vrte u začaranom krugu strogo kontrolisanih cena, mučnog (ne)održavanja postojeće infrastrukture i na kraju javašluka tako svojstvenog javnom vlasništvu. Privatni vlasnici se ponašaju onako kako im to ugovori i zakoni dopuštaju.

  6. Privatizaciju vodovoda i koriscenje prirodnih resursa od kojih zavisi zivot svih ljudi na planeti obavezno spreciti. U svemu do sada je bilo zloupotreba, kriminala, nepravde, preprodaje… Zato bar nam vodu ne dirajte!

  7. "U brojnim primerima pokazalo se da je privatizacija vodovoda bila štetna. Privatne kompanije obično nedovoljno investiraju, cene skaču, upravljanje je netransparentno, postoje znatni ekološki hazardi."
    A, KAKO JE BILO DO SADA U SOCIJALIZMU, NA PRIMER!?
    1970., 1971. navešću primer Elemira, gde poznajen situaciju, za 25 km! vodovoda, platili smo oko 255 mio ondašnjih dinara, mada je bila ponuda iz N. Kneževca, od "GRAĐEVINARA", od 89 mio!, ali je zrenjaninska opština "nadvladala", jer je MZ Elemir "njihova " MZ!!! Na kraju, nije urađeno 50-ak šahtova, vrednih oko 50 mio, pa, kada intervenišu, u nekom delu/ulici, isključe celo selo od 5000 stanovnika! A, onda, PREDAT IM JE CELOKUPAN VODOVOD NA "UPRAVLJANJE I EKSPLOATACIJU", SELO JE KUPILO, PA PRODALO AGREGAT OD 25 kW, DA RADI KADA "NEMA STRUJE", A, SVE NA RAČUN MZ!!! Naravno, skoro nov agregat, NE RADI!!! Vodotoranj je koštao oko 300.000 DM- selo platilo!!!
    ŠTA JE "OBJEDINJAVANJE" SVIH VODOVODA ZRENJANINSKE OPŠTINE, SADA GRADA, DONELO MZ, IMA IH 22, IZVAN GRADSKOG NASELJA! NITI BOLJI KVALITET SNABDEVANJA, NITI JEFTINIJOJ VODI, KOJA IMA ARSENA, nešto manje od 50 mikrograma/litru, a, više od 10, koliko je "spustila" granicu EU, što je iskoristio ondašnji predsednik opštine, sada ministar privrede!, g. Goran Knežević, da proglasi "sve vode neispravnim za piće", ciljajući, verovatno, na proviziju, od nove "fabrike vode"!!! Blago nama!!! Pozdrav iz Banata!

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 19. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Vasil Hadžimanov, muzičar

Danas su jedine novine koje nepristrasno izveštavaju o stvarima u zemlji i jedini prozor u istinu.