Tačka ili zarez na projekat "Jadar"? 1Foto: BETAPHOTO/MILAN TIMOTIĆ/DS

Priča o kompaniji Rio Tinto i njihovom projektu „Jadar“ u Srbiji ponovo se rasplamsala pre nekoliko dana kada su ekološki i politički aktivisti prekinuli panel o rudnim i mineralnim resursima Srbije koji se održavao u hotelu Metropol u Beogradu.

Kao glavni razlog toga, aktivisti su naveli to što na takav panel nije pozvano nijedno lokalno udruženje, ali su zato pozvani brojni ambasadori, predstavnici kompanija, među kojima, kako su posebno istakli, i oni koji predstavljaju Rio Tinto.

Ukoliko se držimo zvanične priče, projekat „Jadar“ je obustavljen u Srbiji još u januaru prethodne godine, što su za Danas ponovo potvrdili iz Rio Tinta, međutim, oni su dodali da i dalje veruju u taj projekat.

Kako bi se situacija dodatno zakomplikovala, Ekološki ustanak objavio je da je došao u posed dokumenta koji je Srbiji uputila „Rendon Grupa“, čiji vlasnik Džon Rendon navodno ima višedecenijsko međunarodno iskustvo u vođenju strateških preokreta i rehabilitaciji političkih odnosa i odnosa kompanija koje se bave eksploatacijom energenata sa građanskim društvom.

U tom dokumentu, prema njihovim rečima, predstavljena je nova lobistička strategija za sprovođenje projekta “Jadar”.

Međutim, istog dana premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da nema inofrmaciju da je Vlada, u kojoj je ona na najvišoj poziciji, angažovala “Rendon grupu” i da ne zna ko je taj čovek. Ona je dodala i to da je za njenu Vladu “na priču sa litijumom stavljena tačka”.

Tačka ili zarez na projekat "Jadar"? 2
Foto: Radenko Topalović/Danas

I tako dok jedni stavljaju tačke, drugi vide zareze, jedni tvrde da projekat miruje, drugi da se ruše kuće meštanima. A u celom tom prepiranju izgubilo se ono najbitnije, dobrobit životne sredine i zdravlje ljudi.

I kao što to obično biva, većinska struka u našoj zemlji se ne oglašava jer ne želi da se valja u blatu.

Oni koji progovore budu etiketirani sa jedne ili sa druge strane, njihove reči odnese vetar, a svako nastavi da veruje u ono u šta je i do tada verovao.

Na kraju dana, projekat “Jadar” samo je još jedan u nizu dokaza da gde se izgubi dijalog, tu se gubi i istina.

Nažalost, danas ne znamo ni manje ni vise nego juče o ovom projektu, o njegovom uticaju, kao ni o tome šta je Rio Tintu dalo podsticaj da još uvek veruje u ovaj projekat u Srbiji, iako je on neaktivan već skoro dve godine?

Još jedan logičan razlog za ponovni rast interesovanja za ovu temu su i decembarski izbori, što je na neki način potvrdila i premijerka.

„Imamo izbore, ko zna koga će ljudi da izaberu. Ako izaberu ove nasilnike, koji su protiv nasilja, biće stavljena tačka na sve“, poručila je ona.

Možda je baš ovim rečima Brnabić otkrila pravi razlog novog talasa histerije oko ove teme, a možda sam i ja u ovom tekstu slučajno tri puta pomenuo tačke, a možda se i baš u te tri tačke krije odgovor na pitanje iz naslova.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari