PROMENE 1

Nije nas bilo više od četiri meseca – najveća pauza koju smo do sada pravili. U međuvremenu, dok smo tragali za resursima da nastavimo sa radom, promenilo se štošta.

Najmanje na izborima, doduše, barem ne očigledno. Iako je vlast ostala netaknuta, a opozicija tek za nijansu egzotičnija, ipak je nešto u izbornoj noći pokrenulo rušenje, vezivanje i batine u Hercegovačkoj ulici u Beogradu. Potom i proteste u organizaciji inicijative Ne davimo Beograd, koji ne jenjavaju…

Do sada ni od vlasti, niti od različitih aktera uključenih u proteste nismo čuli bogznakako konkretno i koherentno obrazloženje šta je bio okidač za nasilje u Hercegovačkoj, odakle ono dolazi i kud se zaputilo. Vlasti iz razumljivih razloga krije svoja posla, a organizatori otpora iz još razumljivijih razloga izbegavaju detalje koja bi mogli da ugroze mobilizaciju. Time protest, reklo bi se, postaje lak plen nekolicine govornika koji bi i dalje da spasavaju obraz neoliberalizma muljajući obrazloženja na krivi trag Vučićevog navodnog povratka korenima devedesetih.

Pa dal’ bi se baš reklo?

Artikulacija protesta nije, naravno, zadatak vlasti i njenih medija, ali nije ni samo organizatora. Zato od narednog četvrtka otvaramo stranice Biltena za samoobrazovanje i društvena pitanja za vaše priloge o karakteru i uzrocima nasilja u Hercegovačkoj ulici. Koji procesi su prethodili izbornoj noći i doveli do nasilja i bezakonja? Šta je u događajima u Hercegovačkoj od ranije poznato, a šta novo?

Moj utisak je da starog ima poprilično. U ovom broju vas podsećamo na dva slučaja okrutnosti i cinizma kapitalističke Srbije prema životima, radnim mestima i imovini suvišnih.

Ima više od godinu dana kako na razne načine skrećemo pažnju nadležnih na neljudske uslove u kojima žive stanari samačkog hotela Dvadesetprvog maja u Rakovici, odgovornošću pre svega Siniše Malog, a dobrim delom i stečajne uprave. Sadržaj pisma koje danas objavljujemo dobro je poznat pažljivijim pratiocima Biltena.

Radnicima i malim akcionarima Srboleka smo od ranih dana Biltena dali značajan prostor, možda veći nego drugim radničkim grupama, zato što u njihovom slučaju nastojimo da nadomestimo ne samo pravo na govor koje im uskraćuju mediji, već i status oštećenog u suđenju njihovom bivšem „gazdi“, koji im je uskratilo tužilaštvo. Možda se sećate, tužilaštvo je mišljenja da je „oštećen Srbolek, a ne njegovi akcionari“. Bez statusa oštećenih radnici i akcionari Srboleka na suđenju učestvuju kao obična publika, bez prava da išta kažu ili predlože, zbog čega im dajemo naročit prostor da preko ovih strana upoznaju sudiju sa svim što bi kao oštećeni rekli u sudnici.

O nepromenjenom u medijima reč-dve ima Sindikat novinara Srbije.

Kad malo bolje razmislim, šta je uopšte novo sa nasiljem u Hercegovačkoj i priključenijima? Osim što je konačno proizvelo našu reakciju? Pišite nam na infoŽuciteljneznalica.org.

Ali zato novina ima u Biltenu za samoobrazovanje i društvena pitanja – od narednog broja dobijamo novog, kolektivnog urednika. Radujem se što nas je svakim danom sve više!

*Tekst je objavljen u štampanom izdanju u okviru Biltena koji priređuje uciteljneznalica.org

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari