Prvih sto dana Vlade je isteklo. Ako je suditi po izjavama ministara, više nego uspešno. Kako kažu, u tom kratkom periodu u velikoj meri im je pošlo za rukom da ispune predizborna obećanja svojih stranaka. Za realizaciju nekih obećanja je, međutim, potrebno duže vreme, ali, uveravaju nas ministri, i ona će doći na red ili će „u protivnom pljuštati ostavke“.

Prvih sto dana Vlade je isteklo. Ako je suditi po izjavama ministara, više nego uspešno. Kako kažu, u tom kratkom periodu u velikoj meri im je pošlo za rukom da ispune predizborna obećanja svojih stranaka. Za realizaciju nekih obećanja je, međutim, potrebno duže vreme, ali, uveravaju nas ministri, i ona će doći na red ili će „u protivnom pljuštati ostavke“. Javnost se sigurno neće u potpunosti složiti s ministarskim samozadovoljstvom, bilo zbog političke obojenosti ili što neke notorne stvari poput „redovne isplate iz budžeta“ ne doživljava kao uspeh.
Politički i ekonomski analitičari se ipak slažu da je Vlada u prvih sto dana rada zabeležila dva krupna rezultata. Prvi se odnosi na odlaganje donošenja konačne odluke o statusu Kosova i Metohije, a drugi na nastavak pregovora sa EU o Sporazumu o stabilizaciji i asocijaciji. Oni manje kritički, reklo bi se, smatraju da je to dovoljno. Oni više kritički, pak, vide oba rezultata više kao posledicu delovanja međunarodnih faktora nego same Vlade. U prvom slučaju kao rezultat odnosa velikih sila, u drugom kao izraz dobre volje evropske dvadesetsedmorice i podršku demokratskim vlastima u Srbiji.
I jedni i drugi, međutim, ukazuju na to da je javnost od 15. maja kada je Vlada formirana zapravo ostala uskraćena za odgovor na minimum dva ključna pitanja. Jedno je da li zaista postoji zajednički stav koalicionih partnera u pogledu daljih pregovora oko Kosova i reagovanja na ishod tih pregovora, a drugo da li zaista postoji iskrena spremnost svih u Vladi da neophodne reforme budu ubrzano sprovedene. Iz onoga što se dešavalo tokom proteklih sto dana rada Vlade, precizan odgovor se ne vidi. Šta više, zbog nekih povučenih poteza, podgreva se priča o krhkosti koalicije, razlikama među partnerima, svađama oko podele mesta u upravnim odborima javnih preduzeća i raspisivanja lokalnih i predsedničkih izbora.
Za ekonomske analitičare je suviše malo jasnih signala koji bi ih uverili da Vlada ima čvrst ekonomski program iza kojeg stoji i koji će bez obzira na predstojeći izborni ciklus sprovoditi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari