Pucanj u slobodu javnog informisanja 1Foto: Pixabay/Sakurayim

Početkom oktobra održane su završne svečanosti povodom obeležavanja 800. godina od sticanja autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve – SPC i procvata srednjovekovne srpske države.

Navršilo se i više od 700. godina od prvog pisanog traga o nastanku Trepče, jednog od, u to doba najvećeg rudnika olova i plemenitih metala na Starom kontinentu, današnjoj Evropi.

Blagodareći ovom prirodnom bogatstvu koje se nalazi u srcu Nemanjićke države na Kosovu i Metohiji, srednjovekovna Srbija je doživela vrhunac svoje moći i sjaja i važila je za jednu od najcenjenijih kraljevina i carevina ovdašnje Evrope. Tako su prema volji srednjovekovnih srpskih vladara, krovovi njihovih mnogobrojnih zadužbina crkava i manastira, oblagani olovom dobijenim u rudnicima Trepče.

U okviru ovih svečanosti zbio se još jedan važan događaj, dana 9. oktobra 2019. godine kada je u Zdanju Kolarčeve zadužbine održano predstavljanje knjige „Kazivanja o Trepči 1303-2018“, autora Novaka Bjelića, u izdanju „Službenog glasnika“ iz Beograda, pred nekoliko stotina istinskih rodoljuba, koji je prema jednodušnoj oceni učesnika, neopravdano potisnut u stranu, u trenutku kada pitanje Kosova i Metohije izaziva veliku pažnju, kako domaće tako i međunarodne javnosti.

O knjizi su govorile poznate ličnosti iz javnog života Srbije: dr Amfilohije Radović, arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorsko-primorski, Vladislav Jovanović, raniji savezni ministar inostranih poslova i ambasador SR Jugoslavije pri Ujedinjenim nacijama, kao i recenzenti prof. dr Slobodan Vujić, član Ruske akademije nauka i umetnosti i redovni profesor na Rudarsko-geološkom fakultetu Beogradskog univerziteta, prof. dr Miloš Ković, vanredni profesor istorije na Filozofskom fakultetu Beogradskog univerziteta i Živadin Jovanović, raniji ministar inostranih poslova SR Jugoslavije.

Na svečanosti su govorili i profesor Petar Arbutina, izvršni direktor izdavačke delatnosti u „Službenom glasniku“ i mr Novak Bjelić, autor knjige.

Zato je važno da se jedan takav značajan događaj proprati i od strane sredstava javnog informisanja. Logično je da teret i odgovornost za organizaciju javnog predstavljanja knjige snosi izdavač.

Videli smo i čuli obraćanje autora knjige pri gostovanju na jednoj od televizija sa nacionalnom frekvencijom, kada je gledaoce i slušaoce obavestio o održavanju ove manifestacije i o govornicima o knjizi. Tom prilikom je naglasio da je mitropolit Amfilohije Radović, pored ostalih govornika, potvrdio svoje učešće na predstavljanju knjige. Izgleda da se zbog toga upalila crvena sijalica na monitoru za praćenje mreže javnog informisanja.

Nažalost, rezultat je da ni jedan novinar i ni jedna kamera nije zabeležila ovaj tako aktuelan i jako značajan događaj. Da li je u pitanju dirigovana cenzura ili je u pitanju autocenzura samog izdavača, možemo samo da nagađamo.

Da Kosovo i Metohija nije izgubljena, da je ova srpska pokrajna samo bespravno izdvojena odnosno oteta samoproglašenjem nezavisnosti od strane šiptarskih secesionista, da su Amerika i njeni sateliti to priznali, što je u suprotnosti sa međunarodnim pravom i Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, isticali su svi govornici.

Akt otimanja je u suprotnosti i sa odlukom o prijemu Srbije i Crne Gore u Ujedinjene nacije. Ova odluka obavezuje sve zemlje, koje su glasale za nju, među kojima su i SAD i mnoge zemlje koje su priznale nezavisnost takozvane države Kosovo.

Sve to i više od toga, sadržano je među koricama Bjelićeve knjige sa poukom da Kosovo i Metohija sa Trepčom nisu naši. Oni su svojina naših predaka i naših potomaka.

Zato ne treba ni očekivati ni tražiti da nam neko nešto nudi, a pogotovo ne oni koji su učestvovali u ovom bespravnom činu odnosno otimanju naše južne pokrajne. Oni već dobro znaju da ne mogu realizovati otcepljenje Kosova i Metohije bez izričite saglasnosti države Srbije, pa zato u proteklih dvadeset godina nisu to mogli ni ostvariti. Sve je to rečeno na ovom predstavljanju Novakove knjige.

Na ovoj svečanosti je istaknuto i da ova knjiga predstavlja ključni argument za odbranu Kosova i Metohije kao i dragocen izvor za sva buduća proučavanja istorijskih događaja iz toga doba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari