Ivan Tasovac, direktor Beogradske filharmonije i bivši ministar kulture i informisanja u vladama Ivice Dačića i Aleksandra Vučića, izjavio je za TV Pink da u Srbiji danas postoji glasna manjina koju nervira svaki uspeh naše države, a ja se pitam kada je to Ivan Tasovac od glasne manjine postao većina u službi vlasti.
Kada je direktor Beogradske filharmonije, do tada poznat po kritičkom odnosu prema svakoj vlasti, brojnim promotivnim kampanjama i britkom jeziku, prihvatio poziv tadašnjeg premijera i došao na mesto ministra kulture, nemali broj radnika u kulturi pokazao je zadovoljstvo nadajući se da je to isti čovek koji je 2003. godine negodovao zbog spajanja Ministarstava kulture i informisanja, tvrdeći da je Vlada pokazala svoj potcenjivački odnos prema dva bitna segmenta kao što su kultura i informisanje.
Bez bilo kakve strategije razvoja dospeo je na čelo ministarstva, koje se dodatno urušilo zbog drastičnog rezanja budžeta.
Raspoređujući značajno umanjena sredstva prema aspiracijama vladajućeg režima, Tasovac je postao saučesnik srozavanja sopstvenog resora.
Nestao je čovek koji je 2009. godine podneo ostavku na mesto direktora Beogradske filharmonije tvrdeći da „ekonomska kriza ne može biti opravdanje i izgovor za odsustvo kriterijuma u određivanju nacionalnih prioriteta, a samim tim i raspodele budžeta u kulturi“.
Kratak je bio put od kampanje iz 2011. godine „Hvala što ne dolazite“ do one iz 2013. „Nije za svakoga“, kojom se pokazalo da kreatori zvanične kulturne politike Srbije nemaju potrebu da aktivno uključe najveći broj stanovnika.
Naime, država se povukla iz podrške kulturnoj produkciji i povezivanja kulture sa opštim društvenim razvojem, čime su troškovi produkcije u potpunosti prebačeni na teret radnika u kulturi, dok sve manji broj građana sebi može da priušti uživanje u kulturi.
Pozivam Ivana Tasovca da pročita sopstvenu biografiju na zvaničnoj stranici Beogradske filharmonije.
Neverovatno je koliko je bio produktivniji kada je izvršna vlast bila u rukama „glasne manjine“, onih za koje je sada olako izjavio da „seire nad svakim problemom koji se nađe pred Srbijom, da sa radošću dočekuju vesti iz inostranstva koje su loše po Srbiju i kojima imputira da se zalažu za to da nemaju svi građani pravo glasa“.
Šta se to polomi u čoveku, pa od glasne manjine postane većina u službi vlasti, i to još ovakve vlasti?
Autorka je umetnica i članica Glavnog odbora Demokratske stranke
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.