Reforma pravosuđa samo na papiru: Lični stav Gorana V. Zečevića 1Foto FoNet Marko Dragoslavić

Glavni uzroci problema u pravosuđu su: birokratija koja se sastoji u nepotrebnom dopisivanju od uprave do suda, koje je uvek nedelotvorno, loše je upravljanje u pravosuđu, neadekvatna povezanost sudske i izvršne vlasti, manjak sudija, loša organizacija u radu sudova, neadekvatno procesno zakonodavstvo, nedovoljna je transparentnost u pravosuđu, postoji nedemokratsko postupanje kod pristupa pravosuđu.

Vrata u pravosuđu su zatvorena građanima i gde treba i gde ne treba, građane niko ne pita ni za šta, stavlja se akcenat na medijacije umesto na efikasnost u postupku.

Efektivnost, u smislu postizanja rezultata, je na veoma niskom nivou jer se donose sudske odluke koje imaju grube greške, pa se zbog neznanja sudija predmet vrti u krug po žalbama.

Najhitnije treba doneti zakon o efikasnosti u postupku građanskog prava (parničnog i izvršnog) i osnovati Agenciju za efikasnost u pravosuđu. Ako ovu agenciju ima Evropska unija, poželjno je da je ima i Republika Srbija jer je stanje u pravosuđu na veoma niskom nivou.

Zbog neefikasnosti u pravosuđu ali i neefektivnosti u pravosuđu, advokati (koji žive od advokature) uopšte nemaju posla, nalaze se u situaciji da ništa ne mogu da završe. Na drugoj strani moraju da plaćaju poreze i doprinose, i u časnoj starosnoj penziji. Kada se spomene advokatura, u javnosti se stvara predstava da se radi o bogatim pojedincima koji lako zarađuju novac. Ovo je velika zabluda jer sva druga zanimanja su po pitanju zarade iznad zarade advokata.

U Republici Srbiji je preko 10.000 advokata, a advokatura u svoje redove svakoga prima. U najgorem položaju su advokati koji čitav radni vek žive od advokature. Naravno da posla nema za ogroman broj advokata jer nedostaje privreda u zemlji. Veoma je mali broj advokata koji se zovu „advokati“ (imponuje im po nazivu) a sudove videli nisu, osim na TV.

Agencija za efikasnost u pravosuđu u svojoj osnovi imala bi borbu protiv sporosti u postupku ali i borbu za efektivnost u pravosuđu, u jačanju odnosa između izvršne i sudske vlasti.

Danas se donose nepravične, neadekvatne sudske odluke, pokazuju se grube greške u radu sudija, pa bi i ovo bio zadatak agencije da se preventivno deluje. Veoma je izražena nedemokratizacija u pristupu pravosuđu, što je za svaku kritiku. Odnos građana i suda mora biti da je sud sluga građaninu a ne obrnuto. Zadatak suda je da pruži znanje i umeće i pravdu za stranku u efikasnom i efektivnom postupanju a čega danas nema.

Autor je advokat iz Zemuna

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari