Relativizovanje državnog udara 1Foto: FoNet/ Ognjen Stevanović

Narodni poslanici su dužni da u svakom trenutku čuvaju dostojanstvo i integritet Narodne skupštine.

To se posebno odnosi na situacije kada u svojstvu narodnog poslanika iznose određene stavove, jer se može desiti da se izneti stavovi narodnih poslanika zloupotrebe od strane onih kojima je iz bilo kog razloga cilj da uruše integritet Narodne skupštine i posredno narodne suverenosti.

Upravo se to dešava u anketi koju za potrebe nekog svog istraživanja trenutno sprovode Otvoreni parlament i nevladina organizacija Crta. Naime, u sklopu te ankete i sam sam pozvan da iznese svoje stavove na tačno određena pitanja koja su, po rečima anketara sastavili eksperti Crte. I to samo po sebi ne bi bio problem. Uostalom više puta do sada sam učestvovao u slučnim anketama i iznosio svoje stavove.

Ovoga puta, međutim, pitanja su bila takva da su sama po sebi vređala dostojanstvo parlamenta i očigledno je njihova svrha bila uperena na relativizaciju državnog udara koji se desio suspendovanjem Narodne skupštine 15. marta ove godine i čija suspenzija još uvek traje.

Cilj ankete nije dakle bio bilo kakvo obaveštavanje o stavovima poslanika, već upravo suprotno, nametanje narodnim poslanicima narativa koji bi opravdao skandalozno ukidanje parlamenta te kasnije serviranje tog narativa javnosti kao tobožnjeg stava većine narodnih poslanika.

Prvo pitanje je glasilo koji bi bio moj stav o tome da li parlament treba da zaseda ili ne. Anketarki sam odgovorio da je pitanje nepristojno, jer je nadležnost parlamenta kao i njegova uloga u vanrednom stanju precizno regulisana Ustavom, pa je to isto kao i da me je pitala da li mislim da Ustav treba da se krši ili ne. Na takvo pitanje sam odbio da odgovorim, smatrajući ga uvredom građana koje predstavljam.

Drugo pitanje se odnosilo na to šta mislim o održavanju elektronske sednice. Pitao sam anketarku u kom je to pravnom aktu našla tu mogućnost, odnosno koja država u svetu drži sednice elektronskim putem, na šta nije mogla da mi odgovori.

Jedino mesto gde se mogla naći ova sumanuta ideja o elektronskom glasanju je intervju Gordane Čomić u listu Danas, pa pretpostavljam da i sama poslanica Čomić kao i Crta zajednički rade na pripremi javnosti za to da se sednica parlamenta održi elektronskim putem. Pošto za to nema pravnog osnova, ali ni uporedne prakse u drugim državama, kako trenutno tako i bilo kada u istoriji parlamenta, očigledno postoji namera da se ta ideja predstavi kao legitimna pred narodnim poslanicima i kasnije plasira javnosti.

Kao neko ko već 15 dana, od dana proglašenja vanrednog stanja, svakodnevno učestvuje u konferencijama za medije i ko je potpisao desetak različitih zahteva povodom protivustavne suspenzije Narodne skupštine, očekivao bih pitanje koje se tiče tih aktivnosti ili bar obradu tih, u ovom trenutku za javnost relevantnih podataka, poput toga koji je zahtev kada podnet i zašto ne njega nije odgovoreno, ali Otvorenom parlamentu i Crti očigledno nije cilj informisanje javnosti kako bi zauzeli stav o radu parlamenta, već upravo suprotno, a to je priprema javnosti za ograničavanje ili za potpuno ukidanje parlamentarizma.

Trenutak u kome živimo sam po sebi daje odgovor da to nije nemoguće.

Konačno, imam i jednu poruku za narodne poslanike. Drage kolege, kao predstavnici narodne suverenosti nije dovoljno da pazite kako odgovarate na pitanja. Jednako je, ako ne i više važno da pazite da samim odgovaranjem na pitanje ne date legitimitet ukidanju parlamentarizma.

Svaka vaspitačica u vrtićima će vam reći da se deci ostavljaju samo prividni izbori prilikom odgovora na pitanje da li će ručak pojesti kašikom ili viljuškom, dok se o tome da li će ručak pojesti, uopšte ne raspravlja. Drage kolege, nadam se da u ovom istraživanju nećete biti deca.

Autor je advokat i potpredsednik Dosta je bilo

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari