Posle razgovora predsednika Republike Srbije, najpre sa Milankom Negić, majkom Sofije Negić, ubijene učenice Ogledne osnovne škole „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, i Bojanom Nedeljković, tada još uvek aktuelnom, a u međuvremenu smenjenom zamenicom predsednika Saveta roditelja OOŠ „Vladislav Ribnikar“, 29. maja 2023, a zatim i s predsednikom Saveta roditelja OŠ „Vladislav Ribnikar“ Igorom orđevićem i njegovom novoizabranom zamenicom Jelenom Radulović, 31. maja iste godine, Vlada Republike Srbije donela je odluku 1. juna 2023. da se ova školska godina završi ranije, 6. juna 2023, ali ne samo u OOŠ „Vladislav Ribnikar“, već i u ostatku Srbije (bez Kosova i Metohije).
Ovom prilikom ću ostaviti po strani pitanje zašto se predsednik Republike, tj. šef države bavi problemom nastavka ili okončanja nastave u jednoj beogradskoj osnovnoj školi ili, uostalom, u bilo kojoj školi u Srbiji, a ne školski odbor, pedagoški kolegijum, gradski Sekretarijat za obrazovanje, ili Ministarstvo prosvete; ima i biće primerenijih prilika od ove i pozvanijih autora od mene za analizu te političke činjenice i „sistema“ (ako „sistem“ nije prejaka reč) u kojem je takva činjenica moguća, sistema koji, dakako, ni ovoga puta nije zakazao. Umesto toga, kratko ću se osvrnuti na gore pomenutu odluku Vlade o okončanju školske godine u svim školama u Srbiji 6. juna 2023.
Iako možda izgleda kao da je tom odlukom rešeno pitanje nastave u OOŠ „Vladislav Ribnikar“, njome nije rešeno ništa; ni to pitanje, niti išta drugo, niti je njome išta suštinski promenjeno. Naime, sve škole u Srbiji, pa i OOŠ „Vladislav Ribnikar“, u kojoj je pre mesec dana ubijeno desetoro ljudi – devetoro dece i njihov čuvar – ostaće otvorene i nastaviće da primaju decu na dodatnu i pripremnu nastavu, kao i u boravak, sve do 20. juna 2023, kada bi se ova školska godina svakako završila.
Samo će deci ocene biti zaključene i unete u dnevnike 6. juna. Prema tome, promena je isključivo na papiru; u stvarnosti, deca čiji roditelji to žele nastaviće da borave u svojim školama, uključujući i OOŠ „Vladislav Ribnikar“, gde je ubijeno devetoro dece uzrasta od 12 do 14 godina i njihov čuvar, kao što su boravila tamo i do sada, dok ostala deca neće.
Najpre, nema nikakvog objektivnog razloga (a političkim se razlozima ovde ne bavimo) za raniji prestanak školske godine ni u jednoj školi u Srbiji, osim u OOŠ „Vladislav Ribnikar“, gde se najgori mogući i svakako dovoljan razlog za to dogodio još 3. maja 2023. Što se te škole tiče, još tada je tamo trebalo da prestane nastava, barem do kraja ove školske godine i temeljne rekonstrukcije zgrade ili odluke o budućnosti tog stratišta, a da učenici, tj. sva odeljenja sa svojim učiteljicama i učiteljima, nastavnicama i nastavnicima i razrednim starešinama ovu školsku godinu dovrše u obližnjoj OŠ „Sveti Sava“, odakle nam je takva ponuda nezvanično stigla još tih užasnih ranih majskih dana.
Na kraju je ta ponuda prošle sedmice i ozvaničena. Da je prihvaćena, deca iz „Ribnikara“ bi školsku godinu dovršila zajedno, u svojim odeljenjima i sa svojim nastavnicima, u svom kraju i u namenski napravljenoj zgradi škole u svemu nalik na njihovu, osim tragova – vidljivih i nevidljivih – masovnog ubistva. Ostala deca Srbije bi u svojim školama normalno završila ovu školsku godinu 20. juna 2023.
Ali ne. Nakon razgovora predsednika Republike i predsednika Saveta roditelja OOŠ „Vladislav Ribnikar“ i njegove zamenice, vlada Srbije donela je drugačiju odluku: da se na papiru školska godina završi za svu decu u Srbiji, a da u stvarnosti deca tako opredeljenih roditelja nastave da uče u svojim školama, uključujući i OOŠ „Vladislav Ribnikar“, mesto masovnog ubistva, kao i do sada, a ostala deca – kud koja.
Tako je problem nastave u OOŠ „Vladislav Ribnikar“, na mestu gde je pre mesec dana ubijeno desetoro ljudi, „rešen“ – tako što uopšte nije rešen, a ostala školska deca u Srbiji i njihovi roditelji su tom odlukom pretvorena u kolateralnu štetu. Ako donosilac svih važnih odluka u Srbiji nije video razlog za okončanje školske godine u čitavoj Srbiji još 4. maja 2023, gde ga danas vidi, mesec dana kasnije?
Bilo kako bilo, kao i obično, vlasti ove zemlje opredelile su se za podelu stanovnika Srbije, ovoga puta dece – a preko njih i njihovih roditelja – na onu koja će nastaviti da borave u svojim školama i na onu koja neće, dok glavni problem – pitanje daljeg obavljanja nastave na mestu gde je jedno dete pre mesec dana ubilo devetoro dece i jednog muškarca – uopšte nije rešen.
A lako se taj problem mogao rešiti – izmeštanjem svih odeljenja „Ribnikara“ i njihovih nastavnika u popodnevnu smenu OŠ „Sveti Sava“, gde ionako radi samo prepodnevna smena; tako bi deca ostala zajedno, i to u namenski napravljenoj školskoj zgradi sa svim uslovima koje su imala i u „Ribnikaru“ pre 3. maja 2023, a nijedno dete više ne bi boravilo na nerenoviranom mestu zločina.
Ali ne. Umesto toga, odlučeno je da se deca i dalje dele, na onu koja će i dalje dolaziti u školu a zapravo na stratište i na onu koja neće. Tako je valjda lakše. I bolje. Za našu decu. Ili, ako ne za njih – jer za njih sigurno nije – onda barem za neke odrasle u ovoj zemlji. Ili bar za jednog od njih.
Autor je profesor, muzikolog
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.