Rude nisu na prodaju 1Foto: Medija centar

Srbija nije ničija kolonija, a njeni prirodni potencijali i bogatstva, među kojima su i nalazišta ruda litijuma i borata ne smeju da budu predmet „pljačke“ i jeftine kupovine sirovina, već prilika da unapredimo sopstvenu ekonomiju tako što ćemo zaokružiti proces proizvodnje i stvoriti vredan finalni proizvod koji će biti interesantan vodećim svetskim kompanijama poput „Tesle“, „Ajfona“, „Samsunga“, „Huaveija“.

Pokretanje projekta „Jadar“ kojim je predviđeno otvaranje rudnika na području Zapadne Srbije, odnosno grada Loznice i eksploatacije ruda litijuma i borata, od kojih se dobijaju dva važna elementa za savremenu tehnologiju proizvodnje baterija, mora da se iskoristi za privlačenje novih investicija i smanjenje broja nezaposlenih.

Zašto u Srbiji ne bismo proizvodili baterije za „Tesla“ kamione ili baterije za svetske proizvođače mobilnih telefona, kada već imamo rudna nalazišta i prednjačimo u odnosu na druge zemlje, uključujući i Ameriku? Umesto da pozovemo investitore da dođu u našu zemlju i otvore fabrike, mi uzimamo vrednu sirovinu, kao što je ruda litijuma i olako je predajemo u ruke strancima. Mogli smo pozvati Ilona Maska, vlasnika američke kompanije „Tesla motors“, da pokrene proizvodnju u Srbiji jer, gle čuda, oni uvoze taj isti litijum za svoju najveću fabriku baterija u Kaliforniji, a u našoj državi to ne bi morali da čine, što znači da bi svi imali koristi, a ponajviše srpska ekonomija. Imamo partnere u Koreji i Kini, i njihove mnogobrojne velike kompanije koje zanima proizvodnja baterija za mobilne telefone, ali šta mi radimo, prodajemo rudno bogatstvo u bescenje?! Uzimaju nam prirodne resurse, nose ih ko zna gde i od njih prave ogromne profite. Očigledno je da nismo sposobni da štitimo državni i nacionalni interes, ali i da pronađemo investitore, napravimo finansijski isplativ projekat i pospešimo sopstvenu privredu koja godinama zaostaje i urušava se. Ko je najveći krivac za to? Niko drugi do deo naše izvršne vlasti koja nema znanja ni strpljenja da okupi jedinstven konzorcijum (sastavljen od predstavnika naše države, stranih investitora i bankara koji bi to finansirali) i projekat poput „Jadra“ pretvori u svojevrstan izvor prihoda, a ne samo obični izvor sirovina. Zašto bismo zaposlili 1.000 ljudi ako možemo 10.000? Zato moramo da se ponašamo odgovorno i postanemo vodeća zemlja za proizvodnju i izvoz baterija u ovom delu sveta, pošto smo već ustanovili da posedujemo rude litijuma i borata, kao i sve preduslove za njihovu eksploataciju.

Autor je predsednik Srpske lige

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari