Potpredsednik Demokratske stranke Borislav Stefanović, prema ekskluzivnom tekstu u listu „Danas“, ovih dana upućuje svoj predlog programskog manifesta organima Demokratske stranke na usvajanje. Ovo je prvi put da neko iz najvišeg stranačkog establišmenta, potpredsednik Demokratske stranke, narodni poslanik u Republičkoj skupštini i predsednik poslaničke grupe Demokratske stranke, pritisnut surovom stvarnošću, javno uputi svojim stranačkim kolegama predlog novog programskog akta, suprotan od dosadašnje prakse i pravca delovanja ove stranke.


Skoro sve ideje i predlozi marginalizovane srpske levice su u tom dokumentu. Naravno, neka od predloženih rešenja ostaju za diskusiju. Ukidanje opštinskih i gradskih skupština predstavlja udaljavanje od neposredne demokratije. Činjenica je da organizacija opština i gradova nije na odgovarajućem nivou. Zbog toga bi propisima trebalo poboljšati organizaciju, učiniti je efikasnijom, uz čvršće povezivanje sa građanima i okruženjem, ali ne i ukidati ova predstavnička tela. Takođe kolektivna svojina se, prema ovom tekstu, u tom programskom dokumentu svodi na zadržavanje u državno vlasništvo EPS-a i Telekoma, dok se bankarski sektor i komunalna infrastruktura ne pominju. Ne pominju se ni drugi oblici kolektivne svojine, kao što su zadružna svojina, kooperative i radničko akcionarstvo, koji takođe predstavljaju neminovan preduslov ekonomske demokratije.

Problem partijskog zapošljavanja, naveden u ovom programskom dokumentu, ne se može rešiti samo konkursima u javnim preduzećima, kako se tamo predlaže. Radi transparentnog zapošljavanja potrebno je vratiti obavezu prijavljivanja potrebe za radnikom službi za zapošljavanje, ako ne iz drugih razloga, onda iz istih razloga zbog kojih se raspisuju tenderi za nabavku roba i usluga. Ljudi bi trebali da su važniji od stvari. Uz zabranu zapošljavanja preko posrednika i povećanu ulogu sindikata i nezaposlenih na tržištu rada, ovo tržište će postati uređenije i pravednije, a prava radnika zaštićenija.

Loša reforma pravosuđa je samo pomenuta u ovom tekstu. Uspešna reforma u ovoj oblasti je moguća samo uređivanjem i obezbeđivanjem pravne sigurnosti kroz procesno zakonodavstvo, te kroz jedinstveno tumačenje i doslednu primenu pravnih normi. Tada ona narodna „dva pravnika, tri (politička) mišljenja“, odnosno mešanje politike u sudstvo, neće više biti moguća. Naravno, pretpostavka za to je i stavljanje Vrhovnog saveta sudstva pod društvenu i stručnu kontrolu, uz obaveznost postupanje prema najvišim standardima pravne nauke.

U prvim reakcijama na objavljeni manifest, protivnici promena u DS zameraju Borku Stefanoviću da se odrekao vrednosti poput tržišne ekonomije i socijaldemokratije. Ako se pod tržišnom ekonomijom podrazumeva ovakva kapitalistička privreda, tačno je da u njegovom programu postoji određeni otklon od takve „tržišne ekonomije“. Što se socijaldemokratije tiče u manifestu je samo pojačana socijalna komponenta, koja je već dugo zapostavljena u delovanju Demokratske stranke, tako da se ova diskvalifikacija na račun Borislava Stefanovića ne može smatrati osnovanom.

Rukavica je bačena. Borko Stefanović je krenuo u boj kao pravi vitez. Na društvenoj sceni je sve više snaga i pokreta protivnika neoliberalizma, koje mogu prerasti u političke snage, pa je malo verovatno da ovaj vitez postane Don Kihot. Samo da prerano ne napusti bojno polje.

*Autor je dipl. pravnik, predsednik Udruženja akcionara „Vršački vinogradi“, član Građansko-sindikalnog fronta, Vršac i Levog samita Srbije

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari