Rusija je bila osvajač, a ne branilac Poljske 1Foto: Pixabay/Sakurayim

Digla se velika halabuka u našoj i široj svetskoj javnosti povodom odluke Poljske da na jubilej osam decenija od početka Drugog svetskog rata ne pozove predstavnike Rusije.

Pri tom se prenebregava činjenica da su 1939. godine Poljsku zajednički napale Nemačka i Sovjetski Savez – Nemačka 23. avgusta, a Rusi (Sovjeti) sedamnaest dana kasnije, iznenada, s leđa. Pred dvostrukom agresijom ubrzo je pao dotle snažan poljski otpor – uspeo je da likvidira jednu nemačku diviziju – a nemački i ruski vojnici su se sreli na rekama Narevu, Bugu, Visli i Sanu, i proslavili zajedničku pobedu. Uskoro potom sovjetska armija je napravila jedan od najvećih zločina nad Poljskom – u Katinskoj šumi likvidirala je tri hiljade poljskih oficira.

Treba istaći i vekovni antagonizam između Rusa i Poljaka, dovoljno je pomenuti da je u Sovjetskom Savezu u periodu 1937 – 1939. likvidirano više od sto hiljada Poljaka.

Zanemaruje se i činjenica da nemačko-ruski pakt nije raskinuo Sovjetski Savez već Nemačka, a da su dotle obe ove zemlje bile osvajači a ne branitelji susednih država. Ko zna koliko bi trajao taj pakt i kakav ishod bi imao Drugi svetski rat da ga Nemačka nije raskinula i napala Sovjetski Savez 1941. godine, nakon čega je Rusija prešla na promenila stranu. To nije bio njen izbor već prinudni čin.

Zanemaruje se i namerno višednevno odlaganje sovjetskog napada na Nemce u Poljskoj – Rusi su podstakli Poljake na ustanak 1. avgusta 1944. i sa obale Visle niz dana mirno posmatrali nemačko masakriranje poljskih ustanika, ignorišući njihove očajničke pozive u pomoć i zajedničku borbu protiv Nemaca. Tek nakon pogibije većine ustanika, Rusi su krenuli u ofanzivu preko poljske granice.

Žrtvovanje poljskih ustanika namerno je učinjeno – nisu bili njihovi kadrovi već nezavisna Armija Krajova, koja bi nakon završetka rata mogla da bude faktor nezavisne Poljske, a ne Poljske kao sovjetskog satelita i poslušnog člana istočnog lagera.

Ne bi se moglo reći ni da su Poljaci bili srećni pod sovjetskom posleratnom upravom – česte pobune bile su jasan pokazatelj njihovog raspoloženja.

Ukratko, bilo bi čudno i pravi mazohistički čin pozvati predstavnike Rusije na pomenuti jubilej u Poljskoj. To ne treba mešati sa dvadeset pet miliona sovjetskih žrtava u ratu protiv Nemaca, ratu u kome ni jednim jedinim gestom, nijednom epizodom, Sovjetski Savez nije pokazao empatiju prema Poljskoj. Naprotiv, sve do pada Berlinskog zida, a nažalost i do naših dana, do dobrih odnosa nije došlo.

Dobar nagoveštaj je dat 1990. godine, kada je zvanično priznat masakr nad poljskim oficirima u Katinskoj šumi kao delo sovjetske tajne službe bezbednosti, ali je potonjih decenija vekovni animozitet između Poljske i Rusije obnovljen umesto da bude odagnan u muzej istorije.

Autor je književnik

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari