Ruženje studenata: "Na čijem groblju" plače SNS uz podršku Srpske patrijaršije? 1Foto FoNet Milica Vučković

Samo nekoliko sati pošto je predsednik Srbije Aleksandar Vučić studentima u protestu, koji traže pravdu za 15 ljudskih žrtava pada nadstrešnice u Novom Sadu, javno ponudio pomilovanja, dijalog, pa i simultanku na blokadi na Autokomandi, akademci su ponovo napadnuti u „srpskoj Atini“.

Među napadačima bile su siledžije u crnom koje su izašle iz sedišta SNS-a. Da li ovo nasilje treba povezati sa Vučićevom najavom da, bez obzira na obećana „brda i doline“, nema praštanja za slučaj Matice srpske u koju je grupa novosadskih studenata bez poziva ušla na Svetosavsku akademiju, s molbom da pročita jednu od ranih pesama Dragana Stanića u kojoj se, avaj, pominje nadstrešnica.

U Matici tvrde da ne znaju ko su momci u crnom koji su nasilno izbacili studente, navodno nisu angažovali obezbeđenje, a u više njenih saopštenja o incidentu preovlađuje pomirljiv ton, gotovo podrška studentima. „Na čijem groblju“ onda plače aktuelna SNS vlast uz podršku Srpske patrijašije ili nje nema?

Ako se izuzme vest o noćnoj bolničkoj poseti patrijarha Porfirija (Perića) jednoj od pregaženih beogradskih studentkinja, u prvom javnom oglašavanju o studentskim protestima na sajtu SPC na Svetog Savu ocenjeno je da „studenti u Beogradu i Novom Sadu žive u u paralenim univerzumima“, te da su u Matici srpskoj pokušali da „nametnu svoj antisvetosavski, antihrišrićanski i antisrpski narativ i koncept života“.

Tekst je potpisao „patrijaršijski službenik“ Dušan Stokanović, upravnik Informativno-izdavačke ustanove SPC i „specijalac“ episkopa bačkog Irineja (Bulovića). Za obojicu se u crkvenim krugovima tvrdi da su, uz poglavara SPC i predsednika ove ustanove, najodgovorniji za sadašnji informativni crkveni autizam.

Iz SPC je juče saopšteno da je tekst, koji su studenti ocenili kao „sraman“, lični stav njegovog potpisnika, a ne poglavara SPC, čije mišljenje nije javno obelodanjeno. Ko se „igra“ u ovom crkvenom informativnom „trouglu“ i da je samo on SPC?

Čiji su vernici, među kojima su i mnogi studenti, mada ovaj protest nema svetosavsku ikonografiju studetskog bunta od pre tridesetak godina.

Zašto se ne čuju silni srpski „mitropoliti i arhiepiskopi“, isfabrikovani bez utemeljenja u crkvenom Ustavu i poretku, a sa naloga pojedinih manastira, nekad svetionika slobodne crkvene reči, povlače vesti o protestu u Beogradu, koji je do sada preko društvenih mreža podržao samo jedan srpski vladika iz dijaspore.

Onima koji u Patrijaršiji zarađuju na kalendarima i knjigama pokojnog patrijarha Pavla dovoljan je njegov primer – on je u dva velika studentska protesta u poslednjoj deceniji 20. veka znao gde je mesto poglavara SPC.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari