Ko kaže da nema preduzetničkog duha kod naših građana. Samo dan, dva nakon „raščišćavanja“ Tempo prodavnice u Novom Sadu izgorele prošlog decembra na pijacama se pojavila ista ta roba, a sa nekih artikala nisu skinute ni „zujalice“.
To što su ti artikli stajali na nagorelim rafovima u ruševini pet meseci izgleda da nikog nije mnogo brinulo. Veliki Tempo u Novom Sadu izgoreo je u decembru prošle godine i izgorela ruševina je do prošle nedelje tako stajala, kada su, prema izveštajima sa terena „građani dobili poruku da mogu da pokupe stvari iz njega“. Neki mediji su preneli kako je baš Tempo, odnosno kompanija Delez, koja je vlasnik tih prodavnica, poslala poruke. Delez je odmah demantovao takve glasine.
„Roba koja se nalazila u objektu je bila obezbeđena i nakon svih istraga nadležnih organa trebalo je da bude poslata na adekvatno zbrinjavanje i uništenje. Kompanija osuđuje ovakav vid ponašanja i naglašava da je roba koja je izgorela u požaru neuslovna i nebezbedna“, naveli su oni.
Kako god, spontano ili ne, oko ove prodavnice se prošle nedelje okupio svet koji je krenuo u nabavku sa kolima, kombijima, pa i manjim kamionima, kako je ko bio u mogućnosti.
U nekoliko navrata „kupci“ nisu mogli da se dogovore oko toga ko će šta „pazariti“, pa je bilo i raskrvavljenih glava zbog čega je i policija morala intervenisati.
„Tokom odnošenja namirnica, prisutna je bila i policija, koja je regulisala saobraćaj i intervenisala kako bi smirila građane koji su robu ubacivali u automobile“, preneo je novosadski portal 021. S obzirom da je među razgrabljenom robom bilo i hrane, postavlja se ozbiljno pitanje zdravstvene bezbednosti onih koji su to posle kupovali na pijacama i konzumirali.
Pitanje je i zašto pet meseci traje istraga o požaru i kompanija ne raščišćava lokaciju i ne odnosi robu. Pitanje je i zašto policija gleda kako narod nosi tuđe stvari koje su prema izjavi Deleza bile „obezbeđene“.
Mnogo pitanja, a malo odgovora, kao što smo uostalom i navikli. Ovaj slučaj je podsetio na skoro pa neverovatni događaj iz 2016. godine kada je jedna firma izbacila na deponiju u Kragujevcu 18.000 zaleđenih torti sa isteklim rokom trajanja, a onda su neki sa „preduzetničkim“ duhom neke od tih torti prodavali na pijacama za po 200 dinara. Naravno da ni tada niko nije odgovarao za trovanje naroda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.