Bivša portparolka Tužilaštva Haškog tribunala, novinarka i književnica Florans Artman, predstavila je prekjuče u Sarajevu svoju novu knjigu „Krv realpolitike: Afera Srebrenica“. Knjiga se se bavi ulogom zapadnih sila u srebreničkom genocidu, odnosno o diplomatskoj igri i tajnom dogovoru SAD

Bivša portparolka Tužilaštva Haškog tribunala, novinarka i književnica Florans Artman, predstavila je prekjuče u Sarajevu svoju novu knjigu „Krv realpolitike: Afera Srebrenica“. Knjiga se se bavi ulogom zapadnih sila u srebreničkom genocidu, odnosno o diplomatskoj igri i tajnom dogovoru SAD, Velike Britanije i Francuske – Klintona, Mejdžora i Širaka, zbog kojeg je Srebrenica u julu 1995. godine „ostala bespomoćna u raljama srpske vojske“.

„Srebrenicu su prodali, Srebrenicu su napustili, Srebrenicu su izdali, Srebrenicu su žrtvovali, Srebrenicu su slomili“, piše u njenoj novoj knjizi. Artmanova je na konferenciji za novinare istakla da je mir u BiH zasnovan na srebreničkim grobnicama i ocenila da bi, umesto krokodilskih suza i neiskrenih govora stranih zvaničnika svakog 11. jula u Srebrenici, bilo bolje suočiti se sa istinom, priznati je i iz toga izvući pouke. Kako je naglasila, ne sme se zaboraviti uloga Srbije u ratu u BiH, „bez obzira što se pokušava zataškati na raznim nivoima, pa čak i u Haškom tribunalu“. Njenu prvu knjigu „Milošević – Dijagonala laufera“, koja je bila uvedena u dokazni materijal na suđenju Slobodanu Miloševiću u Haškom tribunalu, objavilo je Izdavačko preduzeće Dan-Graf, koje izdaje list Danas. Milošević je osporavao njen sadržaj.

Florans Artman je Francuskinja. Rođena je 17. februara 1963. Tokom devedesetih bila je dopisnica Monda iz SFRJ i država koje su nastale njenim raspadom. Oktobra 1992. objavila je tekst o masovnoj grobnici na Ovčari kod Vukovara, koju je videla svojim očima. O tome je 2006. svedočila na suđenju „vukovarskoj trojci“.

Od oktobra 2000. do oktobra 2006. bila je zvanična predstavnica i savetnica za Balkan Karle del Ponte, nekadašnje glavne tužiteljke Haškog tribunala. Branioci Miroslava Radića i Mileta Mrkšića u Tribunalu pokušavali su da diskredituju Artmanovu jer je „udata za Hrvata“, a „svekar joj je general KOS-a“. Odgovorila im je da joj je suprug iz mešovitog braka, te da joj je svekar u vreme udaje već dugo bio u penziji.

Proglašena je krivom za nepoštovanje Tribunala, jer je u knjizi „Mir i kazna“ objavila dve poverljive odluke iz procesa protiv Miloševića. Trebalo je da plati kaznu od 7.000 evra. Iako je rekla da je uplatila traženu svotu, Tribunal je to opovrgnuo, te izdao nalog za njeno hapšenje. Pobegla je u Francusku, čije su vlasti odbile da je uhapse. Uprkos nalogu iz Haga, slobodno se kretala po svetu, pa je tako 2012. posetila Sarajevo povodom 20-godišnjice od opsade grada, gde je verbalno napala Karla Bilta, zbog toga što je govorio da je „Milošević dobar momak“.

Postala je kritična prema Tribunalu, pa je povodom oslobađajuće presude Stanišiću i Simatoviću izjavila da je to „najvidljiviji u nizu udaraca na kredibilitet Haškog tribunala u završnoj fazi njegovog rada“. Artmanova ima dvoje dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari