Sedam tačaka o Balkanu

Tekst istraživača Foruma za geopolitiku Univerziteta Kembridž za Danas i Demostat

Ostavite komentar


  1. Zanimljiva ponuda za razmišljanje i diskotovanje, ali pre toga žestoko trežnjenje. Za ovu ponudu treba duga i teška međusobna rasprava , tolerancija i razumevanje, svih zainteresovanih.

  2. Pametno i dobronamerno mišljenje. Kada bi velike sile istinski i pošteno poradile na takvom načinu rešavanja problema na Balkanu to bi bilo plodotvorno po sve nas a jedino bi mnogi iz domena „kriznog menadžmenta“, razni posrednici, dušebrižnici, multikulturalisti i slični eksperti bili na gubitku. Oni će se svakako prvi javiti i reagovati na ovakve predloge izražavajući bojazan. Zabrinutost treba da postoji ali suština treba da bude da sve velike sile zalegnu iza ovakvog rešenja, to bi sprečilo razne solo igrače i avanturiste da destabilizuju stanje. Good fences make good neighbors, kažu Englezi, tj.dobre ograde stvaraju dobre susede.

  3. Pogresna analiza. Pridaje preveliki znacaj uticaju nacionalizama, zanemarujuci druge interese. Ne mogu svi interesi, ekonomski-socijalni, politicki itd da se redukuju na nacije. Konkretno, danas ljude na Balkanu vise interesuju ekonomski razvoj i predvidljivost i nisu spremni da tolerisu neodgovorno ponasanje svojih drzava. Nece vise biti sukoba izmedju drzava, jer ljudi nece vise u ratove za neodgovorne politike, ali predstoje unutrasnji sukobi oko zivotnih pitanja – zarada, korupcije, migracija, sto sve povlaci pitanja dobre vladavine, pravne drzave. Granice vise ne zanimaju nikoga, narodi traze njihovo prevazilazenje kao u EU.
    Pogresno je da ce EU nestati zato sto je svima bolje zajedno. Niko vise nece nazad na nacionalne valute. Politika prosirenja nije u biti interes clanica, ali je prosirenje u interesu kandidata. EU moze bez Balkana, ali Balkan ne bez EU, pre svega ekonomski, a uslovno i politicki.
    Ne postoji alternativa za liberalno ustrojstvo EU, sve drugo je put u fasizam. Kriza liberalizma ne postoji, postoje samo opstrukcije liberalizma od strane pojedinih drzava.

  4. @miša
    Samo mali dodatak
    Ovo je i predlog velikih sila!?*
    Evozašto tako mislim.
    Pa kroz istoriju balkanskih turbulancuja uvek su velike sile i rešavale problem. Mi sami ne bi mogli nikad da ga rešimo. To je istorijska praksa pokazala. Srpsko turski ratovi, balkanski ratovi, prvi svetski, drigi svetski uvek su veliki rešavali sporove. Tako da je ovo naznaka kordinata koje skaliraju pravce kretanja pregovora. Nije slučajno ovaj projekat došao iz Londona. Svetske političke kuhinje već vekovima.Tako da se ništa epohalno neće dogoditi u odnosu na titovu SFRJ izuzev izlaska Slovenije i Hrvatske i njihovog priključenju Evropi. Hrvatska je postala čisto nacionalna država i sebi obezbedila duži vek bitisanja.Mi ostali ponovo moramo pod nadzor staratelja. Dobijamo u prilog i Albaniju kao novog igrača u balkanskom cirkusi. Tako da sve po novo-starim, a težim političkim diskursom. Srbija ponovo mora da igra veštu igru jer ima poviljan geostrategijski položaj i Beograd kao metropoli na rekama u blizu Centralnoj Evropi. Tu će ići na sporedna vrata Kina i Rusija kao naš veliki brat sa ulogom utešitelja.

  5. Citajuci ovu analizu tacno vidim,mozda gresim, uticaj bivse imperije da i dalje mesetari po balkanu. Bivse imperije koja ne zna kako da odradi bregzodus,ali je zato puna saveta za Balkan .Nazalost mi sami resenje nemamo niti ceo balkan ima kapacitet za trajno resenje pa ce biti kako se veliki dogovore.

  6. Sta li tek misle na Oksfordu? Lokalno stanovnistvo ima svoje egzistencijalne ciljeve a sta misle o nacionalnim ciljevima svojih politickih elita rekli su time sto su (kakva razlika u odnosu na ww2) otisli u Austriju i Njemacku ostavljajuci biralista ucenjenoj sirotinji, penzionerima i outrage culture medijima. Kako bi se osetio jedan Englez da mu sve druge zivotne probleme potisne problem Gibraltara, kako da zarad pretekle enklave imperijalne nuznosti i ponosa umesto na boxing day odleti na desant na Sevilju? SAD za Balkan uopste ne treba da investiraju ozbiljan novac, SAD mogu da ocuvaju svoju sposobnost da odrzavaju mir po maloj ceni. Evropa nije sustinski samo liberalna vec i levicarska i nacionalna. Njen problem je slican problemu Balkana. U sustini u Evropi je samo pitanje da li ce sve biti isto i puno gore, isto i malo gore i isto i malo bolje. Uz ogradu da je moje misljenje o Evropi potpuno laicko. A sada par pitanja od milon bregzit funti. Kojoj drzavi treba da pripadne Subotica? Kojoj Pula? Kojoj Herceg Novi? Kojoj Novi Pazar? Kojoj Kiseljak? Kojoj Prizren? Kojoj Apatin? Kojoj Tutin? Kojoj Drvar? Kojoj Bilbao? Kojoj Aberdin? Koliko ce to bregzit funti da zakosta? Koliko vremena ce da traje? Mozda ce vasingtonske elite odvec kasno da shvate da raspojasani finansijski i berzanski liberalizam ne moze da se sacuva potapanjem limesa u nacionalizam i fundamentalizam. Mozda ce odvec kasno shvatiti da je limes vec u Cikagu. Ali ako Evropa i Ostrvo ne pogledaju sami sebe u lice, ako ne shvate koliko nije nacionalno isplativo balkanirati u ritmu devedesetih, ako ne shvate da migranti nisu tu zato sto su hteli da ih vole ljubavlju najdzelovskom vec da su pobegli od bombi i diktatura koje fakat nikad nisu izglasali, ako ne shvate da moze da bude isto i najgore mozda nece biti vremena da se saceka povratak demokratije i u mocvaru. Ne bih se mesao u unutrasnje probleme drzave gospodina Lesa ali onako, neobavezujuce, mozda je problem bio u Skotlandjanima. Kada se UK resi Skotske putem referenduma Engleska ce moci da raspise referendum o pristupanju uniji bez rizika od kojekakvih Dankerka, bez straha od dacmanskog Raid on Medway. O ruskim interesima nemam pojma. Da li im se vise isplati korektna saradnja i sa Zapadom i sa Istokom ili da budu samo kineska busotina. Nem pojma. Dodao bih jos da me onako licno diskvalifikuju kao anglofila iako sam, uprkos svemu, zapravo humanofil, kao anglofila u periodu kada je u Srbiji jedino gore bilo biti anglofil za vreme nacisticke uprave i nediceve policije.

    1. ….ako ne shvate da migranti nisu tu zato sto su hteli da ih vole ljubavlju najdzelovskom vec da su pobegli od bombi i diktatura koje fakat nikad nisu izglasali….
      Da se izrazim na Basarin način, bilo bi poželjno da utuvite u tintaru da oko 97% migranata koji dolaze u npr.Španiju i Italiju ne dolaze iz zemalja pogođenih ratom već dolaze isključivo iz ekonomskih razloga, želje da se prikače na socijalu, a takvih je na milijarde. To što šaljete moralne signale da ste humanofil zove se virtue signalling i to ne može i neće rešiti probleme, naprotiv. Vi samo zabrbljavate probleme.

  7. Ako ovaj „istrazivac“ uopste razmislja cini to na pogresan nacin. Prije bih rakao da je ovaj njegov pamflet narucen od Kolinde i Vucka.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Pustite Vesića i sve ostale nevino uhapšene ljude 7

Pustite Vesića i sve ostale nevino uhapšene ljude

Trenutna kriza u srpskom društvu zahteva, sa tačke gledišta i vlasti i svih građana, polazak od načelnih pitanja. Građanima se mora omogućiti dovoljno pravde i dovoljno mogućnosti da uživaju građanska prava da bi kvalitet njihovog života bio optimalan.

Naslovna strana

Naslovna strana za 29. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Maja Nikolić, TV novinarka

List Danas je važniji nego ikada ranije. Kada ne bi bilo takvih novina, ne bismo ni znali kako prave novine treba da izgledaju.