Kada je 2015. godine platforma Barcelona en Comú pobedila na lokalnim izborima u Barseloni, to je bio veliki šok za establišment.
Na izborima je pobedila platforma koja je osnovana godinu dana ranije, a činile su je različite inicijative, članovi društvenih pokreta i obični građani i građanke. Gradonačelnica Barselone je postala Ada Kolau, koja je pre toga bila aktivistkinja i glasnogovornica u PAH, pokretu ljudi oštećenih hipotekama. Pobede u Barseloni i Madridu su pokrenule talas sličnih platformi i inicijativa širom sveta. Ideje municipalizma, feminizma, participativne demokratije i demokratskog socijalizma su promovisane kroz novonastalu mrežu Fearless cities (Gradovi bez straha) koja je osnovana u Barseloni 2017. godine. Poslednja konferencija Fearless cities održana je u Beogradu od 7. do 9. juna, u organizaciji inicijative Ne davimo Beograd.
Ne davimo Beograd je podržao platformu Barcelona en Comú i Adu Kolau na ovogodišnjim lokalnim izborima. Autor ovih redova je bio deo grupe od preko 40 aktivista iz celog sveta koja je došla da pomogne u poslednjim danima kampanje. To je bila odlična prilika da se razmene iskustva i sazna o radu drugih sličnih inicijativa širom sveta. Za ove četiri godine, Ada Kolau je počela ozbiljno transformisanje grada u duhu vrednosti pravde, jednakosti i solidarnosti. Objavila je „rat“ Airbnb-iju, Uber-u i masovnom turizmu koji smanjuje kvalitet života u gradu. Pokrenuti su projekti izgradnje socijalnog stanovanja, a počeli su i ozbiljnije da se bave velikim problemom iseljenja. Grad je prihvatio imigrante i stavili su pitanje roda i ženskih prava u fokus svog delovanja. Ovo je samo deo liste. Naravno, ovo ne znači da je posao završen, niti da nije bilo pogrešnih odluka. Protiv nje se sve vreme vodila antikampanja, od pristalica nezavisnosti kojima se nije svideo njen stav po tom pitanju, do velikih kompanija i njihovih lobi grupa. Nakon referenduma o nezavisnosti i propalog pokušaja sprovođenja odluke, ni lokalni izbori nisu mogli da prođu bez te teme. Protivnici i pristalice nezavisnosti su vodili celu predizbornu kampanju na tom pitanju, dok je Barcelona en Comú odbijala da zauzme jedinstven stav o nezavisnosti Katalonije. Na izborima je najviše glasova osvojila Esquerra Republicana de Catalunya (ERC) koja se u svojoj kampanji bavila nezavisnošću. Odmah iza njih, sa oko pet hiljada glasova manje, došla je Barcelona en Comú. Obe liste imaju po 10 odbornika, a iza njih su ostali Socijalisti sa osam. Ako uzmemo sve u obzir, možemo reći da su izborni rezultati ovogodišnjih lokalnih izbora u stvari pozitivni za Barcelona en Comú. Dobili su oko 20 hiljada glasova manje nego na prošlim izborima, ali su izgubili samo jedno odborničko mesto i time osigurali da bez njih ne može biti formirana većinska vlast u Barseloni. Barcelona en Comú poziva na formiranje „leve“ koalicije sa ERC i Socijalistima, dok Socijalisti insistiraju na koaliciji protivnika nezavisnosti koju bi pored njih i Barcelona en Comú činili i Ciudadanos (desni centar) Manuela Valsa, nekadašnjeg premijera Francuske. Ukoliko pregovori propadnu, ERC će formirati manjinsku vlast u Barseloni.
Iskustvo Barselone nas uči da ima nade. Građani mogu da preuzmu vlast nad svojim gradom i uređuju ga prema svojim potrebama, a ne prema potrebama privilegovanih pojedinaca i domaćih i stranih investitora. Za to je potrebno da razgovaramo, razmenjujemo ideje i da puno radimo. Promena neće doći preko noći, ali mora doći odozdo. Jednom kada uvidimo koliku moć imamo, ni bogata manjina, koja ima medije i lobi grupe, ne može to da nam oduzme. Sí, se puede!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.