Krajem prošle godine i pored svakodnevnih obećanja o dobroj ekonomiji i isplati povećanih zaostalih penzija i plata „nikad većih“, kako to uvek naglašava naš predsednik Aleksandar Vučić, osetilo se neko neraspoloženje u narodu.
Pa, nije ni čudo, jer mnoga obećanja koja su davana su stalno odlagana i sada se konačno moraju dati odgovori. Desio se politički eksces u Kruševcu, prekinuti su svi kontakti sa Kosovom, jer je našoj robi povećanjem takse za 100% onemogućen izvoz, što će znatno umanjiti proizvodnju i ekonomiju naših proizvođača.
Naravno, stalna ekipa ekonomskih analitičara na čelu sa stručnjakom za marketing N. Krstićem, čuvenim poltronom vlasti (savetovao je i bivšeg predsednika B. Tadića) i nezaobilaznim Goranom Vesićem, selila se od TV Hepi do Pinka sa stalnom temom o kriminalizovanoj opoziciji. Zbog takve jednostrane političke opredeljenosti opominje nas i zvanična Evropa kao i sve opozicione stranke, što je izazvalo revolt običnih građana izraženo mirnom šetnjom u gotovo svim gradovima širom Srbije.
Samo nas SNS na čelu sa državnim rukovodstvom i dalje ubeđuje kako je kod nas sloboda štampe kao nikad dosad, kao da je i sve najbolje od ekonomskih pokazatelja do plata, a stvarnost govori da većina stanovništva živi na ivici egzistencije. Zato je potrebno da se na TV i u štampi čuju obe strane. Ako se u retkim TV emisijama (Upitnik, Sučeljavanje) desi da se pojave Jovanov, Martinović, Đurić i neizbežni Vesić, jednostavno stalnim upadanjem u reč drugih sagovornika onemogućavajući im da dođu do reči, ili da završe započetu misao.
Zbog svih tih pritisaka protesti su nastavljeni kao izraz nezadovoljstva građana i pokušaj da se nešto promeni pod sloganom #1 od 5 miliona. Demonstrante po gradovima Srbije nije prevashodno ponelo ekonomsko nezadovoljstvo.
Na jednom transparentu je pisalo „Nismo glupi“, zbog izgubljene elementarne građanske pristojnosti za debate sa političkim neistomišljenicima, da čuju bilo kakvu kritiku ljudi su saterani da ćute ili da se učlane u SNS kako bi dobili posao. U talasu građanskih protesta formiran je Savez za Srbiju (SZS) kako bi se ipak organizovano nastupilo sa zahtevima.
Već na prvim i osnovnim zahtevima o slobodi štampe i izjednačavanja uslova na sledećim izborima tražeći razgovore na tu temu, predsednik A. V. je bio kategoričan: „Može i pet miliona štrajkača da traži, ne pada mi na pamet da ispunim vaše zahteve.“ Naravno, kao i uvek, bez obzira o kom se dijalogu radi, predsednik mora pomenuti Đilasa, Jeremića, Boška kao lopove i kriminalce koji žele da se dočepaju vlasti. Koliko se ta mantra ponavlja neprestano karikaturista u „Blicu“ je na svoj način predstavio:
A.V. – Pa šta fali što obilazim Srbiju i govorim šta je urađeno.
– Dobro, šta je urađeno
– E, e, e – Čekaj, prvo malo o Đilasu, Jeremiću…
Ipak, da li zbog povećanja šetnji građana po mnogim gradovima širom Srbije ili možda nekih rokova, A.V. je naglo neprestano počeo da priča o Kosovu. Sazvao je pod hitno Glavni odbor SNS na kom je priznao da su njegove aktivnosti tokom pet godina doživele neuspeh, zaključivši rečima: „Sad vam kažem, mi smo doživeli poraz.“
I tako pritisnut sa svih strana, objašnjavajući gotovo plačnim glasom koliko mu je teško, objavio je obilazak svih regiona po Srbiji pod nazivom „Budućnost Srbije“. Naravno, odmah su krenuli komentari da su to u stvari kontra mitinzi, a i predizborni skupovi za buduće izbore.
Da se radi o izborima potvrdili su masovno svi ministri na čelu sa Vulinom i Mihajlovićkom: „Izbori su najbolji način da nacija kaže šta misli“. Naravno, svi će ostati u koalciji na čijem je čelu A. Vučić, jer su tu zaštićeni. Zamislite, kada bi se, na primer, Vulin pojavio sam sa svojom strankom na izborima koliko bi glasova dobio? A tek Mihajlovićka, jer u njenom Ministarstvu ne zna se gde je gora situacija – na železnici ili koridorima. Poslovi na koridorima su deljeni bez pravih tendera zbog čega je bilo i kriminalnih radnji.
Tako je, Z. Veselinović osuđen na dve godine zatvora zbog nasipanja koridora Niš – Pirot šljunkom za koji nije imao dozvolu, kao i mnogi drugi primeri. To je bilo moguće jer se radilo bez stručnih nadzornih organa na gradilištima koji je trebalo da rade non-stop. Koliko puta je ministarka zaticala gradilišta bez radnika, pa čak i Kinezi su nestali sa svom opremom!?
Naravno, da je u svim dešavanjima neizbežna uloga premijerke Ane Brnabić. Primljena s podozrenjem, ona je hrabro prišla rešavanju problema obilazeći firme (štrajk u Fijatu) dok je ministar Vulin gledao dve godine kako propada Goša. Posebno je podržavala programe novih IT tehnologija. Hrabro je izjavila da projekti od nacionalnog značaja stoje zbog problema sa javnim nabavkama.
Pri posetama Novom Sadu i Nišu videla je kreativne ljude i stručnjake koji su svojom pameću, iskoristivši prednosti četvrte industrijske revolucije već prošle godine izvoz IT sektora je prvi put prešao milijardu evra. Zato je vlada podržala programe izgradnje naučno-tehnoloških parkova u ova dva grada.
No, vratimo se problemima koji nas koče u razvoju. Nakon prvih sto dana nove vlade premijerka je konstatovala slabosti svojih saradnika i najavila smenu nekih ministara, što je javnost prihvatila sa odobravanjem. Međutim, na sugestiju predsednika A. V. zbog problema sa Kosovom, premijerka je akciju rekonstrukcije Vlade na kratko odložila. Pregovori su otpali, ministri ostali praveći joj još veće probleme.
Nabrojmo samo neke: državna bruka sa studentskom Univerzijadom traje više od godinu dana uz finansijske malverzacije, jer je ministar sporta Udovičić prebacio milione evra Siniši Jasniću. Vulin je priznao da je pravio malverzacije i šverc devizama sa tetkom oko stana. Vi ne reagujete. Siniša Mali došao za ministra za finansije sa sedam sumnjivih procesa koji nisu okončani. Vašington post sutradan piše kakvog smo ministra izabrali! Za probijanje svih rokova gradnje KC u Nišu, uz sudsko poništenje tendera za opremu, oprema je ušla protiv sudske odluke.
Z. Lončar je i dalje ministar. I. Dačić mudro pita zašto mu je plata manja od drugih koji su nižeg ranga. I tu dolazimo do osnovnog problema naše države i pitanja građana. Zašto se iz godine u godinu odlaže uređenje državne administracije. Šta je radila četiri godine gospođa Kori Udovički kada joj je samo to bio zadatak, a ovih dana ministar Ružić je izjavio da se platni razredi opet odlažu.
U totalno nesređenim javnim preduzećima se isplaćuju zarade bez evidentiranja učinka. Kada bi se to uvelo tek tada bi se videlo koliko je praznog hoda. Zato se državna administracija mora organizovati jer u mnogim područjima nemamo jasno regulisane nadležnosti, a još manje definisanu odgovornost. Još 1860. godine Đura Jakšić je definisao da je država: zakon, red, vlast i dužnost. RZS je dao podatke da svaka treća osoba radi u državnoj službi, odnosno 606.118 službenika.
Aleksandar Vučić kada je izabran za predsednika države na TV Hepi je izjavio: Imao sam dosta praznog hoda u smislu organizacije sistema rada državnog aparata. Sada kada budem imao više vremena posvetiću pažnju tom problemu.
Zbog ovako nagomilanih problema Vi bi trebalo da obavite rekonstrukciju Vlade kako bi oko sebe okupili stručne ljude koji bi Vam pomogli u njihovom rešavanju. U ovom kvartalu je nastavljen pad proizvodnje u Boru i Smederevu, a Fijat je prepolovio proizvodnju.
Godinu dana posle štrajka nisu vođeni razgovori sa Fijatom o njegovom opstanku i novom programu. Na mitinzima u Rumi i Novom Sadu nije ni spomenut auto-put kroz Frušku goru i obilaznica oko Iriga, a već decenijama računica kaže da je to jedan od najprometnijih pravaca.
Naš predsednik I. Mirović je objavio još prošle godine da je ovaj pravac jedini imao kompletnu dokumentaciju koja je poslata u Vladu, ali ove godine se uopšte ne spominje, jer u budžetu za ovu godinu nije obezbeđen ni jedan dinar. Takođe, već dve godine se ne spominje ni završetak Kliničkog centra u Novom Sadu.
Nemojte se opredeljivati partijski već budite premijerka svih građana Srbije. Na to ukazuju sledeći primeri: Pre neko veče gradonačelnik Novog Beograda A. Šapić je na TV N1 izjavio da je uputio tri poziva gradonačelniku Beograda Z. R. za razgovor na koje on ne odgovara. Predsednik A.V. je otišao u Šabac na otvaranje nove fabrike iz Japana „Jazaki“, a da se na svečanoj bini nije pozdravio sa gradonačelnikom Šapca.
U toj zoni su izgrađene četiri fabrike iz inostranstva. Ovih dana u obilasku regiona organizovan je veliki miting u Šapcu uz obećanje građanima da će im biti izgrađen autoput do Rume, a da se opet nije javio gradonačelniku Zelenoviću, samo zato što nije član SNS. Zato mislim da Vi ne bi trebalo da idete za tim partijskim primerom.
Zato narod šeta tražeći tu građansku slobodu i ravnopravnost, a ne deobu.
Autor je diplomirani inženjer, dugogodišnji direktor „Danubiusa“ iz Novog Sada
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.