Kako izgleda šibicarenje u Skupštini Srbije 1foto (BETAPHOTO/ANA SLOVIĆ/DS)

Šibicarenje, omiljena jednostavna prevarantska igra, najbolje uspeva uglavnom negde u zabačenom kutku naših ulica ili parkova i podalje od očiju organa javnog reda.

Međutim, zahvaljujući vladajućoj koaliciji predvođenoj Srpskom napredno (radikalnom) strankom ona se može gledati i u Narodnoj skupštini Republike Srbije.

Poslednji dani ovogodišnjeg prolećnog zasedanja našeg parlamenta obeleženi su raspravama i usvajanjem Zakona o planiranju i izgradnji.

Opozicija mu se žestoko protivila pošto smatra da je on pisan po meri tajkuna koji su otkupili stare zgrade i propale fabrike, a sada im se po ovom zakonu bez pare i dinara poklanja zemljište na kome su sagrađene.

I kao što je svako ko iole prati rad Narodne skupštine mogao da pretpostavi od samog početka, poslanici vladajuće koalicije glatko su odbacili sve primedbe i usvojili pomenuti zakon.

Opoziciji je preostalo jedino da se obrati Ustavnom sudu i zahteva da se on po hitnom postupku izjasni da li je zakon u skladu sa našim osnovnim zakonom.

Za to je bilo neophodno da se dostavi i tekst usvojenog zakona, a uz potpis sekretara skupštine. Ni to ne bi trebalo da bude neka prepreka. Međutim, ispostavilo se da, ipak, jeste.

Sekretar Narodne skupštine nije na radnom mestu. Njegovi saradnici ne znaju šta je sa njim, a bez sekretarovog potpisa zakon kao i da ne postoji. Može li neko drugi da ga potpiše?

Naravno da ne može. Zna se red u skupštini. Opoziciji jedino preostaje da sačeka povratak sekretara, da on potpiše tekst usvojenog zakona, a ona ga preda Ustavnom sudu.

U međuvremenu, odnosno, dok opozicionari očekuju sekretara, AV ne čeka – i već sutradan po usvajanju zakona on potpisuje ukaz kojim on stupa na snagu.

Opoziciji preostaje jedino da, pošto najzad dođe do overenog teksta zakona, podnese zahtev Ustavnom sudu, ali sad više nema ništa od hitnog postupka, već će on potrajati koliko bude potrebno.

I ko bar malo prati dešavanja u Srbiji lako će naslutiti kakav će biti ishod. Prolaziće dani, meseci, možda i godine dok USS ne donese odluku, a koja više neće ni biti od nekog značaja.

Dok vreme leti tajkuni će na poklonjenom zemljištu graditi i sagraditi šta god žele.

A onda će vladajuća većina, kao što je već uobičajeno, jednoglasno sve legalizovati.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari