Sile posle korone 1Foto: Privatna arhiva

Pre desetak dana, odnosno u noći 8. 5. 1999. godine (nekih 15 minuta pre ponoći), nakon više od mesec dana intenzivnog bombardovanja Jugoslavije, izvršen je napad i na kinesku ambasadu u Beogradu.

U tom napadu, setimo se, poginulo je tri (po nekim izvorima četiri) kineskih državljana a više je ljudi bilo teže ili lakše povređeno.

Pored ostalog, taj nemili događaj je, mnogi ne znaju ili su zaboravili, izazvao ne tako neznatne proteste u Kini protiv Sjedinjenih Američkih Država.

Danas, vidimo, situacija se na ovom polju ponovo zaoštrava. Pre svega, predsednik Tramp otvoreno napada Kinu zbog „kineskog veštačkog virusa“ te zahteva da Kina snosi političke posledice zbog izbijanja svetske pandemije (virus je, dakle, mogao i morao da bude zaustavljen još u Vuhanu).

Naravno, Kina je preuzela određene kontramere dok je, ujedno, kategorički odbacila sve navode da je virus „ljudskog, laboratorijskog porekla“.

Štaviše, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Liđijan Žao je, u okviru kontranapada, izneo stav u kome navodi da je zapravo Amerika stvorila virus te je uspela da ga „infiltrira u Vuhan“ sa pokušajem da, jasno je, diskredituje Kinu sa kojom se danas ozbiljno globalno računa.

Esencijalno pitanje dakle glasi – „kakvi će biti odnosi Amerike i Kine nakon globalne pandemije korona virusa“?

Korona je, izgleda, u (blagom) padu, ali kako će „ono što o njoj ne znamo“ dalje uticati na „politiku velikih sila“ ostaje samo da pratimo.

U međuvremenu, nadamo se da ćemo dobiti informacije o poreklu korone sa kojima će se svi eksperti složiti. Jasno poreklo korone je preduslov za eventualno ublažavanje teških reči. Bez toga, tenzije će se nesumnjivo nastaviti…

Autor je filozof

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari