Sputnjik - medijska haubica hibridnog rata 1Foto: Medija centar Beograd

Kiša šrapnela zasula je u nedelju (23. januar) medijski prostor Srbije. Prštalo je na sve strane, nije bilo lako sačuvati glavu (zdravu pamet). Posle kratke konfuzije brzo je identifikovano odakle je stiglo bombardovanje medijskim granatama.

Sa Sputnjika.

Ali, ne sa nekog neidentifikovanog satelita stacioniranog u niskoj zemljinoj orbiti nego ovozemaljskog Sputnjika, medijskog satelita Kremlja koji levitira u hibridnom ratu širom sveta trovanjem političke i društvene javnosti neprijateljskih država i bombardovanjem lažnim vestima potencijalnih saveznika ruskog predsednika Vladimira Putina.

Nije prvi put da Sputnjik maligno zrači dezinformacijama, ali je nedeljna medijska bomba školski primer takvog delovanja kremaljskog propagandnog satelita u Beogradu.

U keder informaciji koju su mediji (B92, Objektiv, Novosti, Vaseljenska TV, Vesti online, Krstarica), slučajno ili namerno, progutali smućkane su tri šarene laže s ciljem da javnost dovedu u zabludu i tako utiču na formiranje pogrešnog mišljenja o temi. A tema je, ništa manje nego, raspad – Amerike.

Elem, Sputnjik najavljuje da će se Amerika raspasti u građanskom ratu do 2040-ih godina i za tu tvrdnju citira tri izvora (dovoljno za uverljivost): kolumnu profesora George Mason University Marka Kaca u The National interest, zatim kolumnu britanskog novinara Maksa Hejstingsa u Bloombergu i članak američkih generala u Washington postu.

Sputnjik tvrdi da je profesor Kac napisao da će Sjedinjene Američke Države „biti u procesu demografske tranzicije sa pretežno belog stanovništva na ne-belu populaciju 2040-ih. Beli Amerikanci, posebno konzervativni, neće pristati da dobrovoljno ustupe vlast većini sa drugom bojom kože. Umesto toga, pokušaće silom da održe status kvo – svoju dominantnu poziciju u društvu“ i da će u najgorem scenariju za Vašington građanski nemiri dovesti do raspada države. „To će omogućiti drugim velikim silama da popune vakuum nastao na međunarodnoj sceni padom Amerike. Gubitak teritorije, kao i krah vlade, mogli bi da smanje ili čak liše zemlju sposobnosti da deluje kao velika sila. Ono što ostane moglo bi da bude podređeno drugim zemljama“, citira Sputnjik profesora Kaca.

Kremaljski medijski satelit zatim navodi kako je Maks Hejstings pisao „da je verovatnoća raspada SAD sada znatno veća nego na početku milenijuma“ i da kao argument navodi ankete po kojima je 52 odsto birača bivšeg predsednika Donalda Trampa bilo za to da „republikanske“ države formiraju zasebne države. Istovremeno, 41 odsto ispitanika koji podržavaju aktuelnog lidera Džozefa Bajdena ima sličan stav u pogledu „demokratskih’ država“.

I na kraju, onako šeretski usput da „zakuca ekser“, Sputnjik podseća da su „američki generali u Vašington postu predvideli mogući građanski rat u Americi posle predsedničkih izbora 2024. godine“.

Debate o mogućem razlazu država unutar američke Unije traju odavno i nisu nikakva novost. Razlozi za opstanak Sjedinjenih Država do sada su bili jači od argumenata za raspad. Ima, međutim, već neko vreme kako su se u tu debatu metodama hibridnog rata uključili i pojedini dušebrižnici. Sputnjik je u nedelju pokazao kako to izgleda na konkretnom primeru.

Pakovanjem tri izvora Sputnjik je želeo da ostavi utisak kod prosečnog korisnika medijskih usluga da Amerika nema perspektivu, da joj se bliži kraj i da će se ugušiti u krvi građanskog rata a da će njenu ulogu u svetu preuzeti „druge velike sile“ (pogodite koje). Iza svega je neskrivena poruka: „a vi, Srbi, razmislite za koga ćete da se opredelite.“

Hajde da vidimo koliko ima istine u Sputnjikovoj medijskoj kasetnoj bombi.

Prvo Mark Kac.

Profesor se odmah na početku kolumne od 22. januara određuje: „Ako je budućnost Sjedinjenih Država zaista negativna koliko se nadaju njihovi protivnici, Rusija i Kina definitivno će je videti kao priliku za unapređenje sopstvenih ambicija velikih sila… Generalno, vladama velikih sila sviđa se ideja o kolapsu njihovih rivala.“

Dakle, radi se o nečemu čemu se nadaju Rusija i Kina (u Srbiji bi rekli „što je babi milo, to joj se i snilo“), a ne o tvrdnji profesora Kaca.

On u analizi potom navodi istorijski pregled raspada pojedinih država i kao primere uzima SAD, Kinu i Rusiju.

Zatim konstatuje da je posle Hladnog rata, postojala nada da će Rusija i Kina evoluirati u demokratije koje će sarađivati sa Zapadom ili mu se čak pridružiti: „Slično tome, ima onih u Rusiji i Kini koji se nadaju da će do doći do nekog oblika raspada ili kolapsa Sjedinjenih Država. Na raznim konferencijama kojima sam prisustvovao, bilo lično ili nedavno preko Zooma, ruski i kineski govornici tvrdili su da je kolaps SAD verovatan ili čak neizbežan. Logika kojom su se služili je sledeća: Sjedinjene Države su u procesu demografske tranzicije od većinske bele do većinske nebele do nekog trenutka 2040-ih. Ali američki belci, posebno konzervativni, neće dobrovoljno da predaju vlast nebeloj većini u nastajanju. Umesto toga, oni će delovati da očuvaju svoju moć silom. U najboljem slučaju (sa ruske i kineske tačke gledišta), SAD će se zapravo raspasti. Ali čak i ako SAD ostanu unitarna nacija, snažni napori koji su potrebni od strane bele populacije, koja se smanjuje, da zadrži kontrolu nad rastućom nebelom populacijom učiniće da Sjedinjene Države budu sve manje spremne i sposobne da šalju snage u inostranstvo, na taj način korist će imati Rusija, Kina i drugi protivnici SAD.“

Dakle, profesor Mark Kac kao svedok iznosi mišljenja ruskih i kineskih učesnika (ne svoje) koja su oni izrekli na međunarodnim konferencijama.

A sad da pogledamo šta kaže Maks Hejstings.

Ovaj britanski novinar u kolumni za Bloomberg opinion od 28. novembra 2021. zaista citira anketu (ne ankete) Univerziteta u Virdžiniji o stavovima ispitanika o mogućoj samostalnosti „plavih“ i „crvenih“ država. Ali tekst ima nastavak koji Sputnjik ne navodi a evo i zašto. Naime, Hejstings se u startu pita „kako je reč ‘secesija’ uopšte stigla do margina političke debate“ a onda vrlo jasno i precizno kaže: „Priznajmo da govorimo o mogućnostima, a ne o verovatnoćama, nijedna od njih nije neposredna… SAD su oduvek bile prožete dubokim razlikama u gledištima kako građani različitih regiona žele da žive. Više od dva veka stvari koje spajaju Amerikance pokazale su se važnijim od onih koje ih razdvajaju. Ali ako se to promeni, moguće je da će neki delovi zemlje odlučiti da krenu svojim putem. Kineski predsednik Si Đinping i Putin bi, naravno, pozdravili secesiju. Rusi, kroz svoje onlajn ofanzive, promovišu svaki oblik poremećaja u zapadnom svetu.“

I na kraju,“američki generali“.

Washington post je 18. decembra prošle godine objavio pismo trojice (!!!) penzionisanih generala američke vojske koji su izrazili zabrinutost (nisu predvideli) zbog mogućih dešavanja posle predsedničkih izbora koji će se održati 2024. godine.

Njihovo mišljenje je da ukoliko jedan predsednički kandidat izgubi (misle da bi to mogao biti Donald Tramp) postoji opasnost političkog i društvenog sloma i pozvali Pentagon da identifikuje slabe tačke i spreči pokušaj pobune ili puča posle tih izbora.

Autor je novinar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari