Srbija da pozdravi dogovor sa Prespanskog jezera 1Foto: FoNet/ Dragan Antonić

Sporazum Atine i Skoplja o obostrano prihvatljivom imenu nekadašnje najjužnije jugoslovenske republike dobra je vest, ne samo za dve zemlje potpisnice, već i za ceo Balkan, uključujući i Srbiju.

Jedan problem manje u našem regionu svakako je doprinos političkoj i ekonomskoj stabilnosti. Sporazum dve balkanske zemlje oslobađa ih nepotrebnog istorijskog balasta i ubrzava evropski put Srbije, ali i čitavog Zapadnog Balkana.

Srbija bi nesumnjivo trebalo da pozdravi dogovor sa Prespanskog jezera, kao što su to učinile sve članice Evropske unije, ali i zemlje kandidati za članstvo. Protiv sporazuma su oni koji ne žele dobro ovom delu Evrope i koji bi da, zarad sopstvenih interesa, između balkanskih država i naroda postoje stalne tenzije, nesporazumi i sukobi. Rusija je upozorila Makedoniju da će njeno priključivanje NATO-u imati negativne posledice na bilateralne odnose sa Moskvom i regionalnu bezbednost. To je ambasadoru Makedonije u Rusiji Goci Karjanovu u martu rekao zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško. Ruski ambasador u Skoplju Oleg Ščerbak, koji je krajem marta proteran iz Makedonije, jer je „pokušavao da dobije klasifikovane informacije važne za bezbednost Makedonije“, otvoreno je pretio, poručivši da bi u slučaju agresije NATO na Rusiju, Makedonija mogla da bude legitimna ruska mesta.

I Makedonija i Grčka države su s kojima Srbija ima dobre i prijateljske odnose i na koje je istorijski, duhovno, privredno, infrastrukturno, saobraćajno i energetski izuzetno upućena. Grčka je članica NATO od 1952. godine, a u Evropskoj uniji je od 1981. godine. Umnogome zahvaljujući tome, društveni proizvod po stanovniku u Grčkoj je 17.400 dolara, naspram 4.500 koliko iznosi u Srbiji. Makedoniji se rešavanjem spora oko imena, posle 27 godina lutanja i 15 predloženih imena, konačno otvara put ka NATO-u i Evropskoj uniji. Sobranje Makedonije je još 23. decembra 1993. godine donelo odluku o priključenju ove države NATO-u, ali je taj cilj bio onemogućen grčkim vetom u strukturama alijanse zbog nerešenog spora oko imena. Ogromna većina stanovnika Makedonije, više od 85 procenata, podržava ulazak svoje zemlje u Severnoatlantsku alijansu. Očekuje se da će NATO ove godine, možda već na samitu koji se održava u julu, uputiti poziv Vladi u Skoplju da Makedonija postane njihova članica. Generalni sekretar Saveza Jens Stoltenberg poručio je da u Briselu prepoznaju važnost sporazuma koji su potpisali Cipras i Zajev, i da će Makedonija dobiti poziv za učlanjenje u NATO onog momenta kad u potpunosti bude rešen spor oko imena, jer je takva odluka doneta još na samitu 2008. godine u Bukureštu.

Trenutak je, dakle, da srpska diplomatija snažno podrži okončanje jednog balkanskog „zamrznutog konflikta“ na granicama naše zemlje i tako pokaže da je i sama za diplomatsko i kompromisno rešavanje sporova, da podržava evropski put Makedonije, a time uverljivo demonstrira da je to i iskreno opredeljenje Srbije. U protivnom, služićemo tuđim, a ne svojim interesima, što, kako nas uči istorija, nikad nije bilo dobro za našu zemlju i naš narod.

Autor je zamenik predsednika Srpskog pokreta obnove

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari