Činjenica je da odnosi između SAD i Srbije nikada u proteklih 25 godina nisu bili bolji i sadržajniji nego danas, posebno otkad je Aleksandar Vučić postao predsednik Vlade Srbije. Aktuelna vlada ima konačno jasno definisan stav i želi strateško partnerstvo sa SAD, koje su i dalje najveća politička i ekonomska globalna sila.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

 Pragmatičan pristup premijera Vučića, sprovođenje ekonomskih reformi, posvećenost regionalnoj saradnji i pomirenju, ispunjavanje obećanog, doprinelo je tome da su vrata administracije SAD, kongresa, senata, univerziteta, veoma uticajnih think-thank organizacija širom otvorena za političare i privrednike iz Srbije. Srbija važi za zemlju koja ima kredibilitet, što je u spoljnoj politici ključni stub koji otvara vrata saradnje na svim nivoima.

Naravno, od strateškog interesa za našu zemlju i njene građane je da stalno unapređujemo odnose sa SAD. U SAD se kreira preko 80 odsto inovacija na globalnom nivou, od 20 najbolje rangiranih univerziteta na svetu, 15 su američki, američke investicije u većini slučajeva imaju prelivajući efekat, donose nove tehnologije, nova znanja, novu korporativnu kulturu, kulturu rada i stvaraju mogućnost za otvaranje radnih mesta koja zahtevaju visok nivo obrazovanja i veština. Kada u jednu zemlju investiraju kompanije iz SAD, za njima gotovo po automatizmu dolaze i kompanije iz Južne Koreje, Japana i drugih najrazvijenijih zemalja, to znači da je zemlja stabilna, sigurna i da je povoljna destinacija za razvoj i širenje biznisa.

Boraveći početkom februara u SAD, gde sam prisustvovao 64. Nacionalnom molitvenom doručku, sastao sam se sa veoma uticajnim kongresmenima, Emanuelom Kliverom i Tedom Poom, koji su i kopredsedavajući srpskog kokusa, senatorom DŽonom Mekejnom i zamenikom pomoćnika državnog sekretara Brajanom Hojt Jiem, koji su izrazili veliku podršku reformskom putu Srbije i ponudili konkretnu saradnju u oblasti investicija, energetike i bezbednosti.

Uspostavljanje direktne avio-linije između Beograda i NJujorka predstavlja dodatni signal da je Srbija ekonomski lider regiona i da je sposobna da privuče najbolje i najkvalitetnije investitore iz SAD. Kongresmen Emanuel Kliver se priprema da poseti Srbiju polovinom ove godine sa delegacijom od 20 kompanija iz države Misuri koje su zainteresovane za ulaganja. Ted Po je, s druge strane, kao kongresmen iz Teksasa ponudio konkretnu podršku za uspostavljanje čvršće saradnje u oblasti energetike i snabdevanja naše zemlje američkim gasom, s obzirom da je većina najznačajnijih naftnih i gasnih kompanija upravo iz države koju on predstavlja u kongresu. Hojt Ji, kao i uvek spreman na saradnju, daje punu podršku izgradnji gasne interkonekcije sa Bugarskom i potencijalno sa Hrvatskom, ali i mogućnost da SAD investira u poboljšanje kapaciteta gasnog terminala na ostrvu Krk, preko koga bi se snabdevao ceo region, a naša zemlja na taj način postala energetski bezbedna, što je i preduslov za dugoročni održivi ekonomski razvoj.

Protekle nedelje su Srbiju posetili veoma uticajni senatori Mekejn i Korker zajedno sa delegacijom iz Kongresa. Samo pet sati su se zadržali u regionu i za to vreme su imali sastanak sa našim premijerom i njegovim timom, a Mekejn je posetio i prihvatni centar za izbeglice u Šidu. Upućene su jasne poruke od strane senatora da smo na pravom putu, da imamo podršku i da je Srbija zemlja na koju SAD računa i koja može da postane strateški partner u regionu.

Američke kompanije su za proteklih deset godine investirale preko dve milijarde dolara u Srbiju, USAID kao vladina agencija je uložila oko milijardu dolara u projekte koji za cilj imaju poboljšanje privrednog ambijenta, unapređenje kapaciteta državne uprave, dobrog i efikasnog upravljanja. Tokom narednog meseca se očekuje da desetak domaćih kompanija postanu dobavljači DŽeneral ilektrika, kompanije koja je zauzela 8. mesto na „Fortune“ listi najboljih svetskih kompanija, a Lear i Delphi investiraju u Vojvodini.

Premijer je otvorio vrata i maestralnom spoljnom politikom pozicionirao Srbiju kao politički stabilnu zemlju, koja se brzo modernizuje, brzo prihvata visoke zapadne standarde, strateški je opredeljena za EU, razvija preduzetnički duh i konkurentnost, zemlju koja konačno ima viziju i strateški plan, koja hoće da radi i da svaki dan bude bolja, gde je rad „condition sine qua non“ života i razvoja. Srbija nije više zemlja neiskorišćenih šansi i mogućnosti, Srbija se promenila, Srbija će prigrliti i iskoristiti svoje prilike u svoju korist i korist svih naših građana.

*Autor je potpredsednik Narodne skupštine Srbije

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari