Srbija otvorena za nove investicije u rudarstvo 1Jagoda Dokić

Konvencija Prospectors &Developers Association of Canada (PDAC), vodeće institucije u oblasti istraživanja i eksploatacije mineralnih sirovina, koja je početkom marta održana u Torontu, okupila je više od 25.000 učesnika iz 135 zemalja, među kojima 1.000 izlagača i 3.500 investitora.

Reč je o najvećem i najposećenijem skupu iz oblasti geologije i rudarstva gde se učesnici mogu upoznati sa najnovijim trendovima, tehnologijama, kao i najboljim praksama u domenu rudarstva i geologije.

Jedna od najvažnijih sesija za učesnike iz Srbije, među kojima su bili i predstavnici geološko-rudarskih kompanija, bila je Treća godišnja sesija zapadno-tetijanskog pojasa koja je okupila više od 230 učesnika. U ulozi domaćina poajvili su se predstavnici kanadskih kompanija Mundoro Capital i Euromax Resources, koje svoje projekte razvijaju u Srbiji, Bugarskoj i Severnoj Makedoniji. Ukazano je na značaj Tetijan pojasa kao sve atraktivnijeg regiona za realizaciju mineralnih projekata a pažnju prisutnih izazvala je i prezentacija Aleksandra Antića, ministra rudarstva i energetike Republike Srbije koji je, na poziv ministra prirodnih resursa Kanade, Amarjeeta Sohia, prvi put učestvovao na Međunarodnom samitu ministara rudarstva (IMMS) PDAC.

„Srbija je postala zemlja atraktivna za investiranje. Na to, između ostalog, ukazuju i rezultati istraživanja kanadskog instituta Frejzer, prema kojima Srbija, na listi evropskih zemalja, zauzima četvrto mesto po atraktivnosti ulaganja u rudarski sektor“, izjavio je ministar Antić.

Zaključak sesije je da zapadni deo Tetijan pojasa raspolaže velikim mineralnim potencijalom. S druge strane, uprkos niskim troškovima istraživanja, kvalifikovanoj lokalnoj radnoj snazi i dobroj infrastrukturi, reč je o nedovoljno istraženoj regiji.

Da je PDAC 2019 konvencija i ove godine opravdavala očekivanja učesnika u prilog tome svedoči i izjava prof. dr Stevice Deđanskog, državnog sekretara u Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije koji se složio s konstatacijom da je ovo najvažniji svetski događaj u oblasti rudarstva.

„Srbija je imala istaknuto mesto na konferenciji. Više je razloga za to, a jedan od najvažnijih je spremnost države da izađe u susret zahtevima investitora, kao i da im ukaže na atraktivnost ulaganja u nalazišta u Srbiji. Na to ukazuje i nekoliko velikih investicija, ali i prisustvo visokih zvaničnika iz Srbije na PDAC. To je signal investitorima da država ima sluha za njihove zahteve“, poručio je Deđanski.

Misija PDAC, koja okuplja oko 8.000 članova iz celog sveta u svim sektorima geološko-rudarske industrije, je da promoviše globalno odgovornu i održivu industriju mineralnih sirovina. Kao kredibilna institucija, PDAC već 87 godina unazad podstiče najbolje prakse u tehničkom, operativnom, ekološkom i društvenom delu realizacije projekata u rudarstvu. O značaju PDAC konvencije govori i sve veći broj učesnika iz Srbije.

Reč je o predstavnicima brojnih geološko-rudarskih kompanija koje posluju u Srbiji a prepoznali su važnost PDAC konvencije za stvaranje novih kontakta i saradnju na postojećim i budućim projektima.

 

Autorka je PR i marketing menadžer u kompaniji TGI Group International i projekt direktor internacionalne rudarske konferencije (International Conference on Mineral Resources in the Republic of Serbia)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari