Srećan kraj odiseje jedne slike budi nelagodu 1EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Kao što dugo vremena nisam poverovao da je predsednica Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine (NSSNM) u Srbiji Dušanka Petrakova, uz saglasnost ostalih članova Saveta, uzela iz Spomen doma Martina Jonaša u Kovačici sliku Stubovi života i darovala je predsedniku Aleksandru Vučiću, tako mi je trebalo više dana da prihvatim kao verodostojnu vest da je Kancelarija predsednika Republike vratila delo Martina Jonaša.

Postupak gospođe Petrakove i Saveta mi je bio nezamisliv, ružan i nedostojan jedne ustanove koja bi trebalo da bude vodeća, dakle i najuglednija u slovačkoj zajednici u Srbiji. Ma koliko me informacija o vraćanju slike obradovala, toliko me i razgnevila i razočarala. Kakva je to sramota za našu domovinu, za našeg predsednika, za slovačku zajednicu u Srbiji, za Nacionalni savet slovačke nacionalne manjine i Dušanku Petrakovu da i stranci (makar to bili i naši sunarodnici iz pradomovine Republike Slovačke) budu uključeni u uređivanje života ovde i „presuđivanje“ u nekim banalnim sporovima, jer sami nismo u stanju da ih prevaziđemo.

Hoće li ubuduće gospođu Petrakovu i članove NSSNM preplaviti crvenilo i obuzeti stid u susretu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i predstavnicima Repubilke Slovačke? Uhvaćeni su in flagranti, sa rukom u tegli džema. Da ne podsećam čitaoce šta neiskreno neprikladno darivanje i vraćanje poklona darodavcu znači u našoj i drugim kulturama i tradicijama.

Koliki je sada ugled i legitimitet članova NSSNM u našoj zemlji, slovačkoj zajednici u Srbiji i, na kraju, u Republici Slovačkoj? Samo oni znaju koliko su poverenje izgubili među naprednjacima i u očima Vučića i šta im sad predstoji.

Dušanka Petrakova još ima najelegantniji izlaz: da podnese ostavku i izvuče se iz svega toga, pre nego što joj stigne „svilen gajtan“, kao, npr, sad već bivšoj ambasadorki Jeleni Milić. A ostalim članovima NSSNM ostaće najmanje do kraja mandata nevidljivi žig na obrazu utisnut zbog nepočinstva, ukoliko i sami ne podnesu ostavke.

A možda ni to nije dovoljno. Treba preduzeti više nedela, jače sebe i državu osramotiti da partijski poslušnici bi bili sklonjeni iz službe i javnog života.

Da li je trebalo da bude skinuta još neka slika iz zbirke Spomen doma Martina Jonaša da bi naši državni organi nekim beskrupuloznim nameštenicima stali na put? Pretpostavimo da su se predsedniku Vučiću poseta opštini Kovačica i obilazak Spomen doma, veoma dopali. Možda ga je i prijatno iznenadio velikodušan gest predsednice NSSNM Dušanka Petrakova u vidu poklanjanja vredne slike Martina Jonaša.

Zamislimo da iznenada uspe predsednička inicijativa za susret Trampa i Putina u Beogradu jer, kako reče jedna članica pokrajinske vlade, Aleksandar Vučić vodi savršenu spoljnu politiku. Ne tako previše udaljena, pitoma Kovačica bi bila idealno mesto za kratak, živopisni izlet velikih državnika i prilika za neobavezno opušteno ćaskanje na tihom, uređenom seoskom imanju, obogaćenom ateljeom i vrednom zbirkom slika, što Spomen dom Martina Jonaša jeste.

Nekome iz službe protokola predsednika Vučića bi moglo pasti na pamet da domaćicu Spomen doma i privremenog kustosta izigrava baš gospođa Petrakova. A njoj bi, opet, mogla sinuti ideja da tako značajne ličnosti koje kroje sudbinu sveta, takođe, zaslužuju vredne, nezaboravne poklone – Jonašove slike.

Postane li srpska prestonica stecište svetskih lidera i političara zidovi u sobama Spomen doma Martina Jonaša mogli bi, zahvaljujući NSSNM, da dobiju izbledele pravougaonike – znak sećanja na razdeljene slike.

Na kraju gde su sada srpski ministri i ustanove da oštro reaguju na načinjenu sramotu, kad se već oglašavaju za sve i svašta („Blokade nanose štetu imidžu Srbije“, ministar Siniša Mali; „štetne posledice po ugled MUP-a“ zbog neovlašćenog istupa majora policije)?

Autor je sociolog iz Pančeva

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari