Lokalni izbori na Kosovu prošli su prilično uspešno, kada se uzme u obzir rekordna izlaznost Srba u opštinama južno od Ibra, kao i to da je na severu samo u Mitrovici bilo ozbiljnijih problema.

Kada se malo distanciramo od političko-medijske gužve (sasvim opravdane, da ne bude zabune) zbog nereda i atmosfere straha na biračkim mestima u severnoj Mitrovici, nije teško doći do navedenog zaključka. U nedelju, 3. novembra, načinjen je krupan korak ka integraciji srpske zajednice u institucionalni sistem Kosova. Sviđalo se to nekome ili ne.

Srbi u ovom trenutku imaju obezbeđenu vlast u šest lokalnih samouprava na jugu, a imaće je i u bar tri na severu. Sudeći po porukama iz zapadnih diplomatskih krugova, šta god se desilo sa Mitrovicom, Albanac teško da će biti gradonačelnik. Deset opština, dakle, vodiće izabrani srpski predstavnici. Više nego dovoljno za formiranje zajednice srpskih opština, što je proklamovani cilj Beograda. To što još ne znamo ovlašćenja buduće ZSO niti kakve će ona veze zapravo imati s Republikom Srbijom, tema je za period koji sledi. Kakav god status ZSO imala, biće u sastavu Kosova. To je jasno i Beogradu i Prištini i Zapadu. I kosovskim Srbima, među kojima neki s tim imaju ozbiljnih problema. A neki baš i ne.

Kako god, već sada je jasno da je Srbija ispunila jedan od težih uslova za početak pristupnih pregovora sa Evropskom unijom. Ostaju još neki, među kojima je puna integracija srpskog pravosuđa na severu u kosovski sistem verovatno najteži. Početak pregovora u januaru, kako je šef britanske diplomatije Vilijam Hejg rekao premijeru Ivici Dačiću nedavno u Londonu, nije garantovan. Još ima da se radi.

Druga strana izborne medalje je mračnija. Severna Mitrovica ostaje crna rupa i za Beograd i za Prištinu i za Zapad. Sve tri strane su, pokazalo se 3. novembra, potpuno nesposobne da kontrolišu situaciju. Svi su zakazali. Bojkot je uspeo. Najlakše je odgovornost svaljivati na „kriminalne elemente“, ali problem je dublji. Tamošnje stanovništvo, jednostavno, nikome ne veruje. To je tema za ozbiljnu političku, pa i sociopsihološku, analizu, ali vlade Srbije i Kosova i zapadne sile moraju hitno da menjaju pristup, da nalaze nova rešenja. Šta god mislio PPV, 45 minuta ne može biti dovoljno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari