Opredeljenje Srpske napredne stranke u slučaju Siniše Malog biće mnogo više od pitanja same ostavke ili smene Siniše Malog. Ukoliko gradonačelnik ne podnese ostavku, ili ne bude smenjen, građani će to uraditi umesto njega, u to sada više nema nikakve sumnje.
Danas će u Skupštini grada odbornici DS Siniši Malom predati 50.000 potpisa građana koji tu ostavku traže i od njega zahtevati da preuzme odgovornost. Ukoliko to ne bude želeo, tražiće da Skupština raspravlja o toj odgovornosti. Tražiće od odbornika koji su ga izabrali da tu odluku promene i da ga i na taj način nateraju da preuzme odgovornost.
Da li će vladajuća stranka slučaj Siniše Malog rešavati kroz institucije, ili će pak građanima prepustiti da to urade na ulicama i trgovima, zavisi od političkog opredeljenja same Srpske napredne stranke. Da li oni koji su na vlasti žele izgradnju institucija ili ipak klizimo ka društvima totalitarnog karaktera? Ukoliko se izbegnu institucije, što je često bio manir, a posebno u slučajevima „Beograd na vodi“ i „Savamala“, to neće biti dobro ni za naše društvo, ni za našu krhku demokratiju, ni za naše krhke institucije. To znači da ne želimo moderno društvo, da vladajući ne razumeju etiku odgovornosti koju moderna društva stavljaju u red neophodnih osobina funkcionera koje plaćaju upravo građani, a o vladavini prava u takvoj državi da i ne govorimo.
Zbog čega gradonačelnik Beograda mora da podnese ostavku? Zbog etike odgovornosti. Zbog svih onih koji su ga čuli kako tvrdi da niko iz grada nema veze sa rušenjem u Savamali, jer ih je slagao. Zbog nas koji tu ostavku tražimo, jer nas je slagao. Zbog onih koji su za stranku koja ga je kandidovala glasali, jer je i njih slagao, očuvanja dostojanstva Beograda, jer svakog Beograđanina je slagao.
Kroz istoriju, od antičke Grčke do danas, bilo je odgovornih i manje odgovornih političara koji su iz različitih razloga, ali uvek prihvatajući odgovornost, podnosili ostavke iz moralnih razloga. Neki, poput Dejvida Kamerona pre samo dve nedelje, zbog toga što njihova politička platforma nije dobila podršku koju su imali kada su došli na poziciju. Neki, poput Ričarda Niksona, zbog toga što su izgubili lični kredibilitet da obavljaju funkciju na kojoj su se nalazili.
Ukoliko ne podnese ostavku, zbog čega Siniša Mali treba da bude smenjen? Dešavalo se kroz istoriju, takođe, i da su građani preuzimali odgovornost i smenjivali neodgovorne političare koji su tu odgovornost izbegavali. U tome je razlika između odgovornih političara i političara koji obmanjuju građane i izbegavaju odgovornost. U tome je razlika između društava u kojima vladaju zakoni i društava u kojima se vlada samovoljom i zakonom jačeg. To je civilizacijska stvar, to je odgovor na pitanje u kakvom društvu želimo da živimo. Zato treba staviti tačku na slučaj Siniše Malog.
Ako režim ostane gluv na zahteve javnosti, građani ce braniti vladavinu prava na ulicama i trgovima. Siniša Mali će pasti. Ali to onda nije kraj. Sledeći koga će građani smenjivati na ulici biće ceo režim, na čelu sa Aleksandrom Vučićem. Koji put će odabrati sam Vučić, zavisi upravo od odluke o slučaju „Siniša Mali“.
*Autor je predsednik Gradskog odbora DS Beograda
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.