Sumrak lokalnih politika: Lični stav Dragana Erakovića 1Gradski trg u Šapcu Foto: K. V. / Danas

Iako stranke barem načelno uvažavaju lokalne zajednice, u praksi je na delu ogoljeni centralizam, što je najprimetnije tokom serije ostavki lokalnih čelnika. Navodno zbog brige o glasačima da nepotrebno dva puta izlaze na izbore, parlamentarne i lokalne, za nekoliko meseci kao i zbog ušteda.

Elem, u većini demokratskih zemalja lokalni izbori obično slede dve godine posle parlamentarnih, što je svojevrsni ispit ispravnosti politike vladajuće stranke ili koalicije, a u Srbiji su vrlo česti vanredni parlamentarni izbori koji potiskuju značaj lokalnih.

Briga o uštedama na izborima je obična farsa, jer samo za plaćanje kazni, penala i drugih brljotina državne vlasti se godišnje izdvoji od sto do 200 miliona evra, a za ovih desetak godina to je velika milijarda. Malo li je kad je BDP Srbije, barem za prošlu godinu, bio oko 60 milijardi evra.

No, te lokalne politike bave se problemima običnih građana u zajednicama gde žive i rade, i tu se vidi dobrobit i stvarni učinak, ali i nesposobnost i bahatost lokalne politike.

Među pedesetak lokalnih čelnika ostavku je podneo i šabački, dr Aleksandar Pajić. I to posle osvajanja lokalne vlasti nakon neviđene izborne krađe 2020. godine.

Tada je Gradska izborna komisija poništila izbore na svih sto biračkih mesta zbog raznoraznih, najblaže rečeno, marifetluka.

Podneto je više od 30 krivičnih prijava za potplaćivanje birača, pretnji i ucena, učešća lica sa kriminalnim dosijeima, bugarskih vozova, falsifikovanja glasačkih listića i slično, a po grubim procenama ukradeno je nekoliko hiljada glasova.

Uprkos svemu SNS je, po tim prvim rezultatima, imao oko 900 glasova više nego prodemokratska koalicija.

No, Upravni sud u Novom Sadu donosi oduku o ponavljanju izbora na 27 biračkih mesta, i kasnije je sve bilo stvar političke prisile, što je vidno po ulozi sudova i tužilaštava.

I na kraju krajeva, tek prošlog meseca, posle gotovo četiri godine, Ustavni sud obaveštava podnosioce ustavnih žalbi da nije nadležan za to, odnosno izbornu krađu!

Sumrak lokalnih politika: Lični stav Dragana Erakovića 2
Foto: Privatna arhiva

Novi lokalni izbori nagoveštavaju da se uslovi neće promeniti nabolje, štaviše oni su i pogoršani.

Medijska scena duboko je u mraku vladajuće klike, počev od televizija sa nacionalnom frekvencijom, pogotovo javni servis koga plaćaju svi građani, a preko kojih se obaveštava više od 60 odsto građana.

S druge strane lokalni mediji su praktično ugašeni, kao što je to, na primer, TV i Radio Šabac.

Funkcionerska kampanja neće stati, novac za potplaćivanje je u rukama vlasti, a tu su ucene zaposlenih u javnom sektoru.

Ono što je evidentno da lokalna vlast u Šapcu nije dobro radila i da je mnogo toga potrla.

Na primer važan segment lokalne politike da građani odlučuju o novcu koji se prikupi u mesnim zajednicama, jer su naprednjaci sve to centralizovali.

Primera radi, naprednjaci su se kao opozicija usprotivili građenju otvorenih gradskih bazena, da bi posle to sproveli, ali za milon evra skuplje.

Glavni adut na izborima biće im otvaranje auto-puta sa Rumom, odnosno brze saobraćajnice sa Loznicom. Ti pravci su bili planirani još 2008. godine, ali realizacija je plaćena dva-tri puta skuplje od ondašnje cene.

Sigurno će posle lokalnih izbora biti promenjena politička scena, ali za neku bolju Srbiju važno je da lokalne politike ostanu u rukama građana tamo gde žive i rade.

Ako o čelnicima opština i gradova odluke donose političke centrale, a još gore jedan čovek, što je sada slučaj, onda od lokalnih politika nema ništa, nego je to obesmišljavanje uopšte politike kao delatnosti za opšte dobro.

Autor je novinar iz Šapca

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari