Gušenje, gašenje simbola, brenda, nepopravljiva greška, sramota, tuga i opomena… Tanjug je bio ono što je bio dok je postojala država čiji je bio vršnjak. Ona ga je osnovala zato što joj je bio potreban i održavala ga je onakvim kakav joj je bio potreban.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Bio je po njenoj meri: ni gori ni bolji od diplomatije, policije, školstva ili zdravstva. Što je Titova Jugoslavija bila u svetu, to je bio Tanjug među svetskim agencijama.

Kad je država počela da kopni, da se tetura i valja u blatu i krvi, nije mogao da izbegne njenu sudbinu. Da je zatvorio dućan 1991. godine, Tanjug bi zemlji i svetu ostao u lepom sećanju. Ne bi Miloševiću dao priliku da ga pretvori u ono što je bio do 2000, a bio bi pošteđen i potonjih muka. Koliko se SRJ razlikovala od SFRJ, toliko se Tanjug posle raspada države razlikovao od pređašnjeg. Ime je moglo da zavara samo naivne. Kakvu god etiketu mu nalepili, od lošeg vina uvek boli glava.

Nisam sreo baš nikoga ko je razumeo zbog čega se agencija kitila imenom Nove Jugoslavije i u vreme kad je Srbija stekla nezavisnost. Bilo je to kao kada muškarac u drugom braku uzima (brendirano) prezime supruge iz prvog.

Od stare slave nema 'leba. Davno je prošlo vreme kad bez Tanjuga nisu mogle da se prave dnevne novine. To sam kao urednik u dva navrata, jednom pre i jednom posle 2000, rekao privatnim poslodavcima, koji su me pitali šta mislim o ponudama pomenute agencije. Ko je trošio svoj novac, za njega je već tada mogao da kupi i bolje i jeftinije. Ako država hoće da ima službu koja će zemlji i svetu saopštavati šta rade njeni čelnici i institucije, valjda nema smetnji da takvu službu i osnuje. Služba ima da služi.

Nema smetnji ni da novinari koji su, nedavno ili ranije, ostali bez posla, osnuju agenciju koja će prodavati vesti, slike i ostalo čime se trguje na tržištu informacija. Od države je dovoljno da nikog na tom tržištu ne ometa i da nikome ne daje povlastice. Uzgred, ni u komunizmu ni posle njega Tanjug ni pola dana nije bio nezavisna agencija. To ne znači da je bio loš, dotle dok je bio valjan.

Što se tiče solidarnosti s kolegama koje ostaju bez posla, iskusio sam je na svojoj koži, kao i stotine novinara, kao i stotine hiljada ljudi ostalih zanimanja. Kad vas otpuste, ukinu ili zabrane, u početku su uz vas i UNS i NUNS, Brisel, Rusi, Amerikanci… Lete vruća saopštenja, pljušte izrazi podrške… A kad treba kupiti tonu uglja ili kaputić detetu, shvatite kako dugo se može živeti od lepih reči.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari