Džaved Hašmi „Moji pogledi se nisu izmenili. Verujem u iste stvari; mislim da su supremacija parlamenta i demokratski proces jedino rešenje za ovu zemlju“, rekao je za BBC Džaved Hašmi (1948), vodeći opozicioni lider u Pakistanu, nakon što je u subotu, posle tri godine, pušten iz zatvora u Lahoreu.

Džaved Hašmi „Moji pogledi se nisu izmenili. Verujem u iste stvari; mislim da su supremacija parlamenta i demokratski proces jedino rešenje za ovu zemlju“, rekao je za BBC Džaved Hašmi (1948), vodeći opozicioni lider u Pakistanu, nakon što je u subotu, posle tri godine, pušten iz zatvora u Lahoreu. Hašmi je 2004, pošto je Pervez Mušaraf uspostavio vojni režim u Pakistanu, osuđen na 23 godine zatvora zbog navodne pobune, falsifikovanja i klevete.
Hašmi je po profesiji agronom, ali je stekao i titule mastera političkih nauka i filozofije na Univerzitetu u Pendžabu. Politici se okrenuo 1985: od tada do 1999. za poslanika u Narodnoj skupštini Pakistana biran je četiri puta. Od 1997. do 1999. bio je savezni ministar zdravlja u drugoj vladi Navaza Šarifa. Prethodno je bio državni sekretar za omladinu.
Pre hapšenja, Hašmi je bio lider Pakistanske muslimanske lige, a sada predvodi Savez za obnovu demokratije. Pošto je vlada pakistanske muslimanske lige 1999. zbačena državnim udarom koji je predvodio aktuelni predsednik-general Mušaraf, Hašmi je postao najglasniji kritičar njegovog režima.
Uvod u hapšenje Hašmija bila je konferencija za novinare 2003. na kojoj je pročitao anonimno pismo članova generalštaba pakistanske vojske: pismom se zahtevala istraga zbog korupcije u redovima oružanih snaga, a Mušaraf je kritikovan zbog svojih veza sa predsednikom SAD Džordžom Bušom.
Da su hapšenje i osuda bili politički motivisani ne tvrdi samo Hašmi, već i najveći deo pakistanske javnosti i sve opozicione političke partije, uključujući i Pakistansku narodnu partiju nekadašnje predsednice vlade Benazir Buto. Sumnju u pravičnost suđenja izazvao je već sam njegov početak: umesto da je proces vođen u okružnom sudu, to je učinjeno u centralnom zatvoru.
Uslovnom oslobađanju Hašmija prethodila je odluka Vrhovnog suda, kojom je određen povratak Iftikara Muhameda Čadrija na čelo pakistanskog pravosuđa, kojeg je Mušaraf prethodno suspendovao. Analitičari oba poteza tumače kao znak jačanja nezavisnosti pakistanskog sudstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari