Tužba Kosova protiv Srbije 1Zgrada Vlade Kosova Foto: EPA-EFE/PETRIT PRENAJ

Uredbom Vlade samoproglašenog Kosova, početkom novembra prošle godine, formiran je Institut za ratne zločine koji ima za cilj „istraživanje i dokumentovanje ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i ‘genocidnih’ radnji Republike Srbije“.

U pitanju je diskriminatorna institucija i nije ustavna, jer se svojom suštinom ne bavi zločinima raznih albanskih paravojnih formacija izvršenih protiv srpskog i ostalog manjinskog stanovništva tokom oružanog sukoba na Kosovu i Metohiji tokom 1998. i 1999. godine.

Pravi razlog njegovog osnivanja je „zahtev za pravdom“.

Osnivanje ovog Instituta ima za cilj da prikupi dokaze za dugo najavljivanu tužbu Kosova protiv Republike Srbije.

Tužba Kosova protiv Srbije 2
Foto: Lična arhiva

Za sada Institut ima oko 25 zaposlenih, a njegovom sistematizacijom je predviđeno zapošljavanje ukupno 74 radnika.

I u sadašnjem obliku, skupo će u budućnosti koštati Republiku Srbiju, jer prikuplja relevantne dokaze koji će biti priloženi uz tužbu.

Republika Srbija nema intelektualne kapacitete da parira ovom institutu niti ima u planu da kreira sličan institut.

Koliko je Kosovo ispred Republike Srbije u izučavanju žrtava rata bilo je vidljivo kada je aprila ove godine Vjosa Osmani, predsednica Kosova, ponizila i preigrala predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.

To je mali danak koji je plaćen, jer će tužba Kosova protiv Republike Srbije zaveka staviti stigmu na državu, a posledično indirektno na narod.

Sa nepredvidljivim posledicama po budućnost Republike Srbije.

Pred sudovima u Hagu, na Kosovu i u Republici Srbiji, do sada je oko 4000 civila albanske nacionalnosti priznato kao žrtve rata, a još skoro toliko će najverovatnije biti obuhvaćeno tužbom.

To će se postići fuzionisanjem svih dokaza koji su nastali pred sudovima, u nevladinom sektoru, međunarodnim organizacijama, organima uprave, raznim udruženjima porodica nestalih i ubijenih lica, ali i stvaranjem novih. Takva tužba ima veliki potencijal za uspeh, u zavisnosti od zahteva koji bude bio postavljen i načina na koji je napisana.

Teorijski gledano je neodbranjiva, a u praksi nam jedina odbrana ostaje pozivanje na procesne razloge i traženje u njima mogućnosti za odbacivanje ili odbijanje tužbe, ali sa neizvesnim ishodom i velikom verovatnoćom da će biti usvojena.

Druga mogućnost odbrane je kontratužba, a za koju Republika Srbija nije pripremljena niti trenutno ima znanja i resurse za pripremu takve odbrane.

U odnosu na Republiku Srbiju, Republika Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Kosovo na vreme su shvatili značaj istraživanja i dokumentovanja ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti.

Cena koja nas u budućnosti čeka na kasi je verovatno još jedan trajni beleg našeg društva i države, a za koji krivicu treba da snosi aktuelna vlast.

Autor je istoričar

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari