U pravosuđu treba biti Finska ili Danska, samo ne Srbija 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV/MO)

Budimo Finska u pravosuđu, a može i Malta, samo ne Srbija.

Za građanina koji se bori za pravdu na sudu važno je koliko će se brzo završiti njegov slučaj i da li će presuda biti pravedna.

Sudski postupci u Srbiji traju veoma dugo i građani gube poverenje.

U Evropi je nezamislivo da se rasprave kod prvostepenog suda zakazuju na period preko šest meseci, ali kod nas je to svakodnevica.

To dovodi do gubitka poverenja u državu i pravosudni sistem.

U Evropskoj uniji najveće poverenje u pravosuđe preko 80% imaju Finska, Malta i Danska.

U pravosuđu treba biti Finska ili Danska, samo ne Srbija 2
Foto: Privatna arhiva

Po evropskim standardima na 100.000 stanovnika broj od 25 sudija je mnogo, ali npr.

Danska ima samo 14,9 sudija na ovaj broj stanovnika, a postižu se najbolji rezultati u pravosuđu. Ovo pokazuje da nije tajna toliko u broju sudija koliko u procesnom zakonodavstvu i organizaciji rada u sudu.

Advokati koji dosta vremena provode po sudnicama i poznaju sistem iznutra i spolja mogu da zaključe da je problem kako u procesnim zakonima ali i u nedostatku sudija, sudskih pomoćnika preterani formalizam i nedostatak digitalizacije.

U složenim sporovima potrebna su svakodnevna suđenja koja bi obezbedila brzu presudu.

U parnicama ako je predmet veliki i zahteva obimni dokazni postupak i saslušanje mnogih svedoka i veštaka bilo bi najracionalnije posvetiti mu ceo dan, a ako je potrebno i nekoliko dana i odmah ga okončati.

Međutim, kod nas se parnice zakazuju na 15 minuta ili pola sata pa se rasprava prekida zbog proteka vremena i sledeća zakazuje u nerazumnom roku i to dovodi do toga da se u predmetu sudi pet godina, da postupa pet sudija, a da nije doneta ni prvostepena presuda niti su saslušani svedoci niti veštaci niti su dostavljeni izveštaji traženi van rasprave.

Pre nekoliko godina sudije su saopštavale da imaju na mesečnom nivou 350 predmeta što je bilo neprijatno za čuti, a sada saopštavaju da imaju od 1000 pa čak 5000 predmeta (Treći osnovni sud u Beogradu) i imam osećaj da se niko ne uzbuđuje oko ovog broja predmeta.

Ovo su najbolji pokazatelji agonije u pravosuđu Srbije.

Autor je advokat iz Zemuna

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari