U napisu „Ne jedem čorbine čorbe čorbu“ (Danas, 21. jul 2010), nisam se bavio zagonetkom: ko je 1943. spalio Stragare (kako bi se dalo zaključiti iz reakcije dr Nemanje Ristića u Danasu od 20. avgusta), već sam se okomio na tvrdnju profesora Petra V.


Grujica koji je, braneći apsolutnu neistinu iz pera dr D. Đukica (Nijemci ponudili Draži Mihailoviću da mu predadu trupe na Balkanu i pride Afrički korpus) proglasio Arhiv Vojnoistorijskog instituta za falsifikatorsku radionicu, te da je njemački dokument, koji sam citirao, o razgovorima sa predstavnicima D. Mihailovića (N. Nedić i Račić) u Topoli 11. avgusta 1944. čist falsifikat.

Uvidom u sačuvanu provjerenu autentičnu arhivsku građu koje su, za saznavanje činjenica, ostavile za sobom sve vojske koje su se u Drugom svjetskom ratu tukle na tlu Jugoslavije, nadasve uvidom u četnički arhiv (ili ti u arhiv štabova Jugoslovenske vojske u Otadžbini) uvidom u ta najvjerodostojnija istorijska svjedočanstva nameće se neizbježan zaključak da se pukovnik D. Mihailović poslije ubjedljivog vojničkog poraza prilikom napada na Užice okrenuo k Nijemcima, sastao se 11. novembra u Divcima sa njihovim predstavnicima, i, Prvi Gerilac, kakvog li apsurda, zatražio od nacističkog potpukovnika Rudolfa Kogarda municiju da bi paljba po partizanima bila, na radost Vermahta i četnika, ubojitija. U Divcima je DM zaorao prvu brazdu kolaboracije po kojoj će, bez odstupanja, sve upornije, samoubilački ići štabovi JVUO u svakom kutku Jugoslavije, gde god je postojala i neznatna naoružana skupina potčinjena đeneralu Mihailoviću. Na tlu Evrope, uvjeriće se svaki privrženik akribije, samo su nacisti i četnici (JVUO) vodili rat s geslom: uništenje komunizma.

Radoznalce, uđi u četnički arhiv i pažljivo, ne preskačući, čitaj list po list i ako, najposlije nađeš da se ta fela vojske bavi antifašizmom, da u njihovom rječniku postoji taj pojam, a kamoli poziv na borbu protiv fašizma, ako naiđeš na tako nešto, ako iskopaš iz njihovih operativnih dokumenata tu riječ ne oklijevaj – traži visoko nacionalno priznanje. Makar da budeš sahranjen u Aleji velikana, jer te čeka dugogodišnje, bogme uzaludno, traganje za ravnogorskim antifašizmom.

Kao i profesor Grujić tako i dr Ristić drži da sam falsifikator od zanata, jer mu ne ide u glavu da Nesko Nedić jedan, veli, kapetan Kraljevske vojske može u julu 1944. voditi u Kruševcu razgovor kakav je vodio sa generalom Felberom o saradnji do uništenja komunizma u Srbiji. Doktor Ristić sudi po osjećanju i uvjeren je da bi kapetan Kraljevske vojske mogao samo u ludilu izjaviti ono što je u svom izvještaju njemački general napisao a ja citirao. Šta će doktor Ristić misliti o stanju uma kapetana Neska Nedića kad pročita izvod, koji donosim, iz njegove zapovijesti koju je izdao 13. septembra 1944. kapetanu Vojislavu Markoviću, komandantu 7. korpusa JVUO:

„Tvoj korpus za sada ostaje za akciju prema Valjevu – prema komunističkoj grupi dejstvuje u Kolubari. Pošto ovu akciju vode uglavnom Nemci to će tvoja uloga biti da naslonom našim i u sporazumu sa njima izvršiš tučenje crvenih sugerišući Nemcima najpogodnija rešenja. Od Nemaca ćeš neposredno da se snabdevaš municijom, a glavni zadatak ti je da prisustvom uz nemačke trupe goniš i hvataš komuniste koje oni razbijaju… Pozdrav tvoj Nesko.“

Doktor Ristić traži od mene da kažem: ko je spalio Stragare.

Prije četrdeset godina (1970) u Beogradu je štampana knjiga istoričara dr Venceslava Glišića „Teror i zločini nacističke Nemačke u Srbiji 1941-1944“ Uvidom u arhivsku građu koja se čuva u Vojnoistorijskom institutu (vidi naučni aparat nd) dr Glišić je utvrdio: „…borci NOP-a su 24. avgusta kod sela Stragara u jednom sukobu ubili 18 policajaca koji su pljačkali žito. Istog dana nacisti su spalili selo“. To je sve što znam o paljevini Stragara.

Dujo Bogdanov, Beograd

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari