Ambasador Narodne Republike Kine u autorskom tekstu za Danas piše o dometima i izazovima saradnje sa Srbijom i 16 zemalja CEIZ

– Lideri Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope (CEIZ) sastaju se danas u rumunskoj prestonici Bukureštu. Na ovom ponovnom susretu, u okviru nove faze saradnje Kine i ovih zemalja premijer Narodne Republike Kine gospodin Li Kećiang sastaće se s liderima 16 zemalja CEIZ, među kojima će biti i premijer Republike Srbije gospodin Ivica Dačić. Kineski premijer će detaljno izložiti kineski okvir delovanja na unapređenju saradnje Kine sa zemljama Centralne i Istočne Evrope, kako bi podigli nivo saradnje i produbili razmenu mišljenja između Kine i CEIZ, ali i razgovarali o strategiji saradnje Kine s ovim državama. Ovaj skup je važna prilika da lideri Kine i CEIZ pozitivno međusobno deluju na svim nivoima, ali i da se postavi visoka platforma za ispitivanje daljeg razvoja njihove praktične saradnje.

Na sastanku u Varšavi u aprilu prošle godine lideri Kine i 16 zemalja CEIZ odredili su strategiju i politiku jačanja saradnje Kine i ovih država. Oni su formirali Sekretarijat za saradnju Kine i CEIZ, osnovali kreditni fond od 10 milijardi dolara, pokrenuli Fond za investicije i saradnju Kine i CEIZ. Pokrenuli su i 12 važnih akcionih mera i postavili nove izglede za odnose Kine sa zemljama Centralne i Istočne Evrope.

Utemeljenje i početak saradnje Kine i CEIZ produbljuje tradicionalno prijateljstvo koje Kina ima sa svakom od tih 16 zemalja, a čije je ishodište u jakim željama i zajedničkim potrebama za obostranim razvojem. Kina i zemlje Centralne i Istočne Evrope u procesu razvoja i tranzicije izrazile su svaka posebno jaku želju za proširivanjem međusobne saradnje. Bilateralno, njihove ekonomije poseduju jaku komplementarnost: zemlje Centralne i Istočne Evrope, suočene su s velikom potrebom ekonomskog strukturalnog prilagođavanja i poboljšanja infrastrukture, dok Kina, kada je reč o izgradnji infrastrukture i opreme za proizvodnju, ima konkurentsku prednost. Zemljama Centralne i Istočne Evrope hitno su potrebni proširenje investicija i poboljšanje ekonomskog rasta, a Kina ima prednost kada je reč o finansijama i tehnologiji, tako da možemo reći da su se stekli povoljni uslovi za bilateralnu saradnju.

Saradnja Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope razvija se dobro i plodonosno više od godinu dana. Kredit od 10 milijardi dolara se već koristi. Kineska strana poslala je više od 30 trgovinskih delegacija u zemlje CEIZ radi ispitivanja i promocije. Uspešno se, jedna za drugom, održavaju i druge aktivnosti između Kine i CEIZ, kao što su posebne promocije turističkih proizvoda, forumi kulturne saradnje, dijalozi o politici obrazovanja, forumi mladih političara i druge. Sadašnji sastanak lidera osmisliće buduću saradnju, predstaviti set novih mera za bilateralno jačanje praktične saradnje, stvoriti širok prostor za obostrano korisno i win-win delovanje i zajednički razvoj i uvesti saradnju u novu fazu razvoja.

Saradnja Kine sa zemljama CEIZ važan je sastavni deo odnosa Kine i Evrope. Mi podržavamo proces evropskih integracija i želimo da sa Evropom zajednički ulažemo napore da na temeljima međusobnog poštovanja i poverenja, saradnje i međusobne dobiti produbljujemo sveobuhvatne odnose strateškog partnerstva. Verujemo da jačanje saradnje Kine i zemalja CEIZ doprinosi poboljšanju razmera i kvaliteta kinesko-evropske saradnje. Ono koristi još svestranijem i ravnomernijem razvoju kinesko-evropskih odnosa, a u skladu je s razvojnim potrebama i zajedničkim interesima svih strana.

Saradnja Kine i CEIZ pruža bitne izglede za podizanje celokupnog nivoa kinesko-srpskih odnosa, što uliva novi polet u tradicionalno prijateljstvo Kine i Srbije. Nova srpska vlada je oduševljeno prihvatila priliku i iskoristila je. U avgustu je predsednik Nikolić uspešno posetio Kinu i s predsednikom Sji Đinpingom potpisao „Zajedničku izjavu o produbljivanju odnosa strateškog partnerstva Kine i Srbije“. Prisustvovao je ceremoniji potpisivanja sporazuma o ekonomsko-tehnološkoj saradnji naše dve vlade, kao i potpisivanju drugih važnih dokumenata bilateralne saradnje, što je jasno pokazalo pravac i postavilo smernice savremenog razvoja prijateljskih odnosa i saradnje Kine i Srbije.

Uz zajedničko ulaganje napora na obe strane, odnosi strateškog partnerstva naše dve zemlje dalje jačaju, a svestrana praktična saradnja dostiže vrhunac. U okvirima saradnje Kine i CEIZ, kinesko-srpska razmena i saradnja u oblasti trgovine i investicija, turizma, humanistike i nauke kao i u drugim oblastima još se proširuje. Uspešno se implementiraju inženjerski projekti prve faze gradnje mosta na Dunavu u Beogradu i termoelektrane Kostolac, kao i drugi projekti gradnje. Srpska strana takođe koristi i kineske kredite, a s kineskim preduzećima potpisala je poslovne ugovore za drugu fazu projekata gradnje dela auto-puta E763 i termoelektrane Kostolac i dobila preferencijalni kredit od milijardu dolara.

Kina je druga ekonomija sveta, trenutno u procesu unapređivanja industrijalizacije, informacionih tehnologija, urbanizacije i modernizacije poljoprivrede, ubrzavanja promene toka ekonomskog razvoja i realizacije ekonomskog kontinuiranog i zdravog razvoja. Na trećem plenumu 18. Kongresa Komunističke partije Kine postavljena je strategija razvoja svestranog produbljivanja reformi, isplanirani su raspored i smernice budućeg desetogodišnjeg procesa kineske reforme i otvaranja, i iznet je predlog za izgradnju novog sistema otvorene ekonomije. Očekuje se da će za narednih pet godina kineski uvoz dostići vrednost robe od 10 hiljada milijardi dolara, investicije u inostranstvu vrednost od 500 milijardi dolara i da će u druge zemlje sveta otići približno 500 miliona Kineza u turističke posete, radi kupovine ili potrošnje.

Kineska strana želi da sa 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope, uključujući Srbiju, zajednički deli ogroman posao. Takođe se nada da i zemlje regiona žele to isto s Kinom – da zajedničkim ulaganjem napora stvaramo još bolje okruženje za saradnju, unapređujemo saradnju Kine i CEIZ, dalje jačamo praktičnu saradnju u svim oblastima i delujemo međusobno korisno i na obostranu dobit kako bi doprineli velikom broju ljudi.

Kina, Srbija i Mađarska grade brzu prugu

Premijeri Narodne Republike Kine, Srbije i Mađarske upravo su zajedno izjavili da će u okviru saradnje izgraditi i brzu prugu na relaciji Beograd-Budimpešta. Ovaj simbol zvaničnog početka projekata, preko kojih su zemlje regiona Centralne i Istočne Evrope u međusobnoj vezi i komunikaciji, pomaže poboljšanju uslova za izgradnju saobraćajne infrastrukture Srbije i zemalja u regionu, a poboljšava veze i komunikacije Srbije s drugim zemljama regiona. Time se podiže i strateški nivo saradnje Kine i Srbije i jača uticaj Srbije u okviru regionalne saradnje, koja je od velikog značaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari